• Projekt "Wsparcie Szkół Podstawowych w Gminie Wizna"

      • Zachęcamy do zapoznania się z działaniami, które przyniosły konkretne, pozytywne rezultaty, zawierają w sobie potencjał innowacji, co najważniejsze -  możliwe do zastosowania w każdej szkole!

        Projekt "Wsparcie szkół podstawowych w gminie Wizna".

        W listopadzie 2021 r. zakończyły się zajęcia teatralne, realizowane w dwóch grupach w ramach projektu „Wsparcie szkół podstawowych w gminie Wizna”. Zadaniem tych spotkań było rozwijanie uzdolnień aktorskich, plastycznych, muzycznych i innych predyspozycji indywidualnych uczniów. Podczas zajęć uczestnicy ćwiczyli prawidłową wymowę, wykonywali ćwiczenia uwzględniające zabawę głosem, mimikę, gest oraz ekspresję, tworzyli dialogi i improwizowane scenki oraz doskonalili umiejętności interpretacji wierszy oraz aktywnie tworzyli proste dekoracje teatralne i elementy kostiumów. Jako efekt końcowy grupa składająca się z uczniów klas drugiej i trzeciej zaprezentowała społeczności szkolnej przedstawienie „Wesoły świat Jana Brzechwy”, natomiast czwarto- i piątoklasiści wystąpili w inscenizacji „Wyspy, których nie ma”.

        Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność

        wykorzystany podczas realizacji Projektu pn.: „Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

        Uczestnicy: Klasy III i IV Szkoły Podstawowej w Rutkach

        Opiekun: Małgorzata Pawlak

        Data zajęć: 21.06.2021 r.

        Czas trwania: 45 minut

        Temat zajęć: „Na wyspach Bergamutach” J. Brzechwy – rozwijanie wyobraźni poprzez obcowanie z tekstami poezji dla dzieci

        Cele:

        • kształcenie umiejętności współpracy w zespole i godnej rywalizacji,
        • rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i inwencji oraz kreatywności twórczej uczniów,
        • stwarzanie możliwości swobodnej ekspresji plastycznej podczas tworzenia ilustracji do tekstów,
        • rozwijanie uzdolnień aktorskich, plastycznych i muzycznych.

        Metody pracy:

        • metoda zajęć praktycznych,
        • przekład intersemiotyczny,
        • drama.

        Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, w parach.

        Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, teksty wierszy Jana Brzechwy, flamastry, kartki, arkusze papieru.

        Przebieg zajęć:

        1. Zabawa przy muzyce do piosenki „Na wyspach Bergamutach”. (Dzieci kolejno wymyślają gesty lub ćwiczenia, które powtarza grupa. Im śmieszniejsze pomysły, tym lepiej.)
        2.  Losowanie krótkich wierszyków Jana Brzechwy o zwierzętach. Ciche czytanie tekstów – przygotowanie indywidualnej prezentacji głosowej.
        3. Głośne odczytanie wierszyków przed grupą.
        4. Dobieranie się w pary poprzez losowanie obrazków.
        5. Praca w parach – wybranie jednego zwierzęcia (spośród dwóch) i opracowanie prezentacji przed grupą – przy pomocy mowy ciała, mimiki twarzy, gestów i ekspresji.
        6. Przedstawienie efektów pracy w parach. Próby odgadnięcia przez grupę, o jakie zwierzę chodzi.
        7. Rysowanie wybranego zwierzęcia na kartce, a następnie próba wykonania podobnego rysunku na arkuszu umieszczonym na tablicy z zawiązanymi oczami. (Dziecko w czasie rysowania wykonuje obrót przy pomocy innego ucznia i wraca do pracy, co ma duży wpływ na powstający obraz. Z reguły działania te wywołują dużo radości.)
        8. Wybór dwóch najbardziej zabawnych obrazków, podział uczestników na dwie grupy, a następnie nadawanie imienia zwierzęciu na arkuszu, przypisywanie mu cech charakteru i umiejętności oraz wymyślanie zabawnych przygód z jego udziałem.

        Ewaluacja:

        Uczestnicy otrzymują emotikony i zamalowują ten, który oznacza towarzyszące im podczas zajęć uczucia.

         

         

    • Przedstawienie "Ania z Zielonego Wzgórza"

       

       

      Szóstoklasiści pod opieką pani Małgorzaty Pawlak w ramach realizacji projektu "Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna" (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020), wystąpili z inscenizacją „Ani z Zielonego Wzgórza”. Przedstawienie naszych uczniów wywołało bardzo dużo pozytywnych emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności.

       

      Scenariusz przedstawienia „Ania z Zielonego Wzgórza”

      wystawionego na zakończenie zajęć rozwijających kreatywność w klasie VI pod opieką p. Małgorzaty Pawlak w ramach realizacji projektu pn.: „Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

      Osoby: Narrator, Ania, Maryla, Mateusz, Małgorzata

      Dźwięk odjeżdżającego pociągu. Ania siedzi na walizce na peronie.

      Narrator

      Opowiemy Wam historię Ani z Zielonego Wzgórza. Ania Shirley to jedenastoletnia , szczupła i bardzo drobna dziewczynka. Ma piegi, grube rude warkocze i piękne zielonoszare oczy. Całe wczesne dzieciństwo spędziła w sierocińcu. Dni tu upływały jej na tęsknocie za rodziną. Pewnego dnia los Ani miał się odmienić. Dziewczynka przez pomyłkę trafiła do rodziny Maryli i Mateusza Cuthbert. I tu zaczęły ważyć się jej dalsze losy.

       

      Piosenka Ani – Zjawia się spóźniony Mateusz. Dziwi się. Wzrusza ramionami. Odchodzą z pośpiechem.

      -----------

      Ania [ rozgląda się dokoła i wykrzykuje z radością ]

      Jestem zachwycona !

       

      Maryla [ ze złością i zdziwieniem ]

      Kto to ma być , Mateuszu ?

       

      Mateusz [ spokojnie , stanowczo ]

      Dziewczynka.

       

      Maryla [ zniecierpliwiona , gestykulując ]

      To widzę , a gdzie chłopiec ?

       

      Mateusz [ dobrotliwie , zakłopotaniem ]

      Nie było tam żadnego chłopca , była tam ona. Nie mogłem Jej zostawić na pustym dworcu. Pomyślałem…

       

      Maryla [ krzyczy z szyderstwem w głosie ]

      Ty sobie pomyślałeś ? A to ładna para kaloszy !

       

      Ania [ cicho , płaczliwie z żałością w głosie ]

      Nie chcecie mnie !, nie chcecie mnie !, bo nie jestem chłopcem ?

      Nikt mnie nigdy nie chciał , powinnam była wiedzieć , że to zbyt piękne by było prawdziwe.

       

      Maryla [ szorstko , rozkazująco ]

      Nie płacz , to nie Twoja wina.

       

      Ania [ przyciszonym głosem z rozpaczą ]

      To po prostu najtragiczniejsza rzecz w moim życiu , jaka mnie spotkała.

       

      Maryla [ stanowczo ]

      Jak Ci na imię ?

       

      Ania [ prosząco ]

      Czy może pani nazywać mnie Kordelią ? To ogromnie eleganckie imię.

       

      Maryla [ stanowczo z niecierpliwością w głosie ]

      Dziecko !, dość tych bredni. Jakie jest Twoje prawdziwe imię ?

       

      Ania [ cicho z rozczarowaniem ]

      Ania Shirley . To takie zwykłe, nieromantyczne imię.

       

      Maryla [ głośno , dobitnie ]

      Ania to skromne i rozumne imię , nie musisz się go wstydzić.

      Ania [ prosząco , nieśmiało ]

      Ja się nie wstydzę , ale niech mnie pani nazywa Anną, nie Andzią.

       

      Maryla [ stanowczo ]

      A więc Aniu, nie Andziu skończmy tę rozmowę. Jutro zastanowimy się, co z Tobą począć.

      ----------------------

      Narrator

      Następnego dnia rano dom Maryli i Mateusza odwiedziła ich znajoma – Małgorzata. Była to kobieta wścibska i straszna plotkara.

       

      Małgorzata

      [ wchodzi energicznym krokiem ,wyprostowana]

      Witaj Marylu ! Przyszłam zobaczyć Anię.

       

      Maryla

      [ Maryla przedstawia Ani Małgorzatę ]

      Wejdź proszę. Poznaj Aniu moją przyjaciółkę Małgorzatę.

       

      Małgorzata

      [z zaskoczeniem i rozczarowaniem w głosie, wykrzykuje i wyśmiewa]

      Jakie to chude i nędzne stworzenie Marylo!

      Zbliż się dziecko , niech Ci się przyjrzę.

      Ach !, czy kto widział kiedyś podobne piegi ?

      A włosy czerwone istna marchewka !

       

      Ania

      [ krzyczy ze złością i rozpaczą w głosie ]

      Nienawidzę pani ! Nienawidzę pani ! Nienawidzę pani !

      Jak mogła mnie pani nazwać chudą i brzydką dziewczynką ?Pani jest okropną kobietą bez serca !

       

      Maryla

      [ zbliża się do Ani i z oburzeniem wskazuje , że ma wyjść.]

      Aniu !, jak mogłaś ?. Idź do swojego pokoju

       

      Małgorzata

      [ dokuczliwie z drwiną w głosie ]

      O nie zazdroszczę Ci wychowania tej osóbki. Ma charakter ognisty jak Jej włosy. Na mnie już czas. Mam nadzieję , że niedługo mnie odwiedzisz.

       

      Mateusz [ powoli , spokojnie ]

      Słyszałem całą tę rozmowę , Małgorzata zasłużyła sobie na to.

       

      Maryla [ z pretensjami w głosie ]

      Mateuszu ! zaraz powiesz , że wcale nie powinnam Jej za to ukarać.

       

      Mateusz [ z obojętnością w głosie ]

      Rób , jak uważasz.

       

      Maryla [ stanowczo ]

      Ania powinna przeprosić Małgorzatę. Jeśli tego nie zrobi odeślemy Ją do sierocińca.

       

      Mateusz

      [ podchodzi do Ani, która siedzi na werandzie ] [ mówi prosząco ze smutkiem w głosie ]

      Aniu, przeproś panią Małgorzatę.

       

      Ania [ z rozpaczą w głosie , z żalem , cicho ]

      Och ! Mateuszu , wolałabym umrzeć niż Ją przeprosić. Czuję się bardzo upokorzona.

       

      Mateusz [ prosząco , spokojnie ]

      Aniu bardzo mi zależy , abyś została z nami. Dom bez Ciebie będzie pusty.

       

      Ania [ ze zdziwieniem w głosie ]

      Naprawdę , zależy panu abym tu została ?

       

      Mateusz [ przyciszonym głosem , ze spokojem ]

      Ależ oczywiście moje dziecko. Tylko nie mów Maryli ,że z Tobą rozmawiałem.

       

      Ania [ z radością w głosie ]

      Tej informacji nie wyciągnie ode mnie zaprzęg dzikich koni.

       

      Maryla

      [ siedzi w fotelu z robótką w ręku , słyszy kroki i spogląda w stronę nadchodzącej Ani ]

       

      Ania [ mówi stanowczym głosem ]

      Marylu , żałuję swego zachowania i przeproszę panią Małgorzatę.

       

      Maryla [ stanowczo ]

      Sądzę , że to mądra decyzja.

       

      Małgorzata

      [ Małgorzata siedzi na werandzie i czyta gazetę , słyszy kroki zbliżających się osób. Nadchodzi Małgorzata z Anią ]

       

       

      Maryla [ głośno , spokojnie ]

      Dzień dobry Małgorzato , Ania Przyszła Ciebie przeprosić.

       

      Ania [ szybko , głośno , pewnie ]

      Pani Małgorzato jest mi ogromnie przykro , że postąpiłam niegrzecznie i zmartwiłam Marylę i Mateusza, którzy pozwolili mi pozostać na Zielonym Wzgórzu na próbę, mimo że nie jestem chłopcem.

      To co pani powiedziała o mnie jest prawdą. Ale to co Ja powiedziałam o pani też jest prawdą , której nie powinnam była mówić.

      [ ze smutkiem w głosie , z żałością , klęka i prosi o przebaczenie ]

      Pani Małgorzato niech mi pani wybaczy , chyba nie jest pani tak okrutna, by zadawać cierpienie biednej sierocie.

       

      Małgorzata [ dobrotliwie i pocieszająco ]

      No , no moje dziecko zachowałam się okrutnie wobec Ciebie. Nie martw się kolorem swoich włosów. Z wiekiem pociemnieją i nabiorą kasztanowego blasku.

       

      Ania [ z nadzieją w głosie ]

      Dała mi pani nadzieję.

       

      Małgorzata [ rozkazująco , stanowczo ]

      Temu dziecku potrzebne jest dobre wychowanie i edukacja. Poza tym, czy to próba, czy nie próba, powinnaś posłać Ją do szkoły.

      ----------------------------------------------------------------------------------

      Piosenka Ani i Diany

       

      Osoby: Nauczyciel, Ania, Diana, Gilbert, Maryla.

       

      Szkoła [ Ania w szkole , siedzi w ławce z Dianą Barry ,

      tu przeżyje przykry incydent z Gilbertem ]

       

      Nauczyciel [ z ciekawością ]

      Jak się nazywasz ?

       

      Ania [ z dumą w głosie ]

      Ania Shirley

       

      Nauczyciel [ wyniośle , zarozumiale ]

      Nasi uczniowie mają bardzo dobre wyniki w nauce , myślę , że im dorównasz.

       

      Ania [ z pewnością w głosie , dumnie ]

      Na pewno proszę pana. Uczyłam już czytać od siebie dzieci młodsze,

      a poza tym moi rodzice byli nauczycielami. Mamy, więc ze sobą coś wspólnego.

       

      Nauczyciel [ kpiąco , później obojętnie ]

      Rzeczywiście. A teraz zajmij miejsce obok Diany. Wyjmij zeszyt i przepisz

      tekst z tablicy.

       

      Gilbert [ zaczepia Anię , ciągnie Ją za warkocz ]

      Hej marchewka , marchewka [ wyśmiewa , drwi ]

       

      Ania

      [ ze wzburzeniem w głosie , podnosi tabliczkę I ciska nią w głowę Gilberta ]

      Jak śmiesz Ty wstrętny chłopcze !

       

      Nauczyciel [ z wielkim zaskoczeniem ]

      Co to ma znaczyć Aniu Shirley ?

       

      Gilbert [ odważnie ]

      To moja wina , przedrzeźniałem Ją.

       

      Nauczyciel [ z złością w głosie ]

      Przez cały dzień będziesz stała przy tablicy.

       

      Nauczyciel [ podchodzi do tablicy i pisze: „ Andzia ma brzydki charakter’’, rozkazująco ]

      Przepisz to sto razy zanim pójdziesz do domu.

       

      Ania [ Ania wychodzi z klasy z głową podniesioną, jest dumna i rozgniewana na Gilberta ]

       

      Gilbert [ przepraszająco ]

      Poczekaj Aniu przepraszam , że naśmiewałem się z Twoich włosów. Nie obrażaj się na mnie na zawsze. Proszę.

       

      Diana

      [ wykrzykuje i stara się tłumaczyć zachowanie kolegi ]

      Aniu , jak mogłaś ! Gilbert zawsze żartuje z dziewczyn. Mnie bez przerwy nazywa wroną

      i nigdy nie przeprasza !

       

      Ania [ głośno , wyraźnie , stanowczo ]

      To zupełnie co innego być nazwaną Wroną , niż marchewką. Moja dusza zmieniła się w stal Diano. Nigdy nie wybaczę Gilbertowi. Moje rude włosy to przekleństwo

       

      [Ania wraca ze szkoły smutna]

      Och!, Marylo nie wrócę już do szkoły. [ z rezygnacją w głosie ]

       

      Maryla [ z ciekawością w głosie ]

      Co się stało moje dziecko ?

       

      Ania [ z przejęciem ]

      Uderzyłam Gilberta tabliczką , gdyż nazwał mnie marchewką.

       

      Maryla [ karcąco ]

      Powinnam na Ciebie się gniewać. Takie zachowanie pierwszego dnia

      w szkole nie przystoi dziewczynce.

       

      Ania [ spokojnie ze smutkiem w głosie ]

      Kolejny raz Was zawiodłam.

       

      Maryla [ stanowczo , ale przyjaźnie ]

      Myślę , że jesteś dobrym dzieckiem. Nie odeślę Cię do sierocińca.

      Pozostaniesz już z nami na zawsze. Zostaniesz na Zielonym Wzgórzu.

       

      Piosenka na zakończenie.
       


       

    • Wycieczka rowerowa kl. VII i VIII

       

      17 czerwca uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w wycieczce rowerowej do Wizny w ramach realizacji programu „Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna”Podczas wycieczki podziwiano m.in. następujące murale: „Uśmiechnięty Kapitan”, „Droga do raju”, „Polskie Termopile”, „Zdjęcie”, „Odchodzący żołnierz”, „Monte Cassino”, „Porucznik Brykalski”. Uczniowie oglądali też pomniki wiźnieńskie: pomnik por. Stanisława Brykalskiego, pomnik Obrońców Wizny oraz zwiedzali Górę Zamkową i kościół parafialny w Wiźnie. Wyjazd przybliżył uczestnikom historię naszej Małej Ojczyzny.

       

       

      Plan rowerowej wycieczki do Wizny

      opracowany przez uczestników oraz prowadzących projektów:

      1. „Zajęcia rozwijające kreatywność w Szkole Podstawowej w Rutkach ” - 3 godziny lekcyjne

      2. „ Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego „ - 3 godziny lekcyjne

      Grupa IV – uczniowie klas VII i VIII - 10 osób

      Termin: 17 czerwca 2021 r. / czas: 14:15 – 18:45 – 6 jednostek lekcyjnych


      Nazwa działania

      Zajęcia z języka angielskiego

      3 godz.

      Zajęcia z kreatywności

      3 godz.

      Zdobycie wiadomości na temat miejsc związanych z historią i kulturą najbliższej okolicy.

       

      Zdobywanie wiedzy w języku angielskim na temat ważnych miejsc historycznych w naszej okolicy .

      Zdobywanie wiadomości na temat miejsc związanych z historią naszej okolicy.

      Przygotowanie dwujęzycznego przewodnika na temat ciekawych miejsc naszej najbliższej okolicy.

       

      Przygotowanie przewodnika w języku angielskim na temat ciekawych miejsc w naszej okolicy.

      Przygotowanie przewodnika w języku polskim na temat ciekawych miejsc w naszej okolicy .

      Utrwalenie umiejętności zamawiania posiłków w restauracji

       

      Utrwalenie umiejętności zamawiania posiłków w języku obcym .

      Ćwiczenie umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych .

      Integracja grupy.

       

      Zintegrownie grupy poprzez wspólną pracę projektową

      .

      Zintegrownie grupy poprzez wspólną pracę projektową.

      Kształtowanie poczucia przynależności do środowiska lokalnego i dumy ze swojego miejsca zamieszkania.

       

      Wyrażanie opinii na temat miejsca swojego zamieszkania oraz opowiadanie o swojej najbliższej okolicy w języku angielskim.

      Kształtowanie postaw związanych z patriotyzmem lokalnym.

      Propozycja sposobów wartościowego spędzania czasu wolnego.

       

      Proponowanie form spędzania wolnego czasu w języku angielskim.

      Rozwijanie umiejętności planowania i wyboru ciekawych form spędzania czasu wolnego w najbliższym środowisku.


      Program wycieczki rowerowej :

      Wycieczka rowerowa przewidziana jest na 6 godzin lekcyjnych, od 14:15 do 18:45.Bierze w niej udział 10 uczniów realizujących projekt. Opiekunami są p. Małgorzata Pawlak oraz p. Justyna Chmielewska. Podczas wycieczki zwiedzamy murale wiźnieńskie :

      • „Uśmiechnięty Kapitan”, „Droga do raju”, „Chełmoński” – „Żurawie” i krzyż w zadymce, „Polskie Termopile”, „Zdjęcie”, „Odchodzący żołnierz”, „Monte Cassino”, „Porucznik Brykalski”,

      • pomnik por. Stanisława Brykalskiego

      • pomnik Obrońców Wizny

      • Grodzisko – Góra Zamkowa

      • Kościół parafialny w Wiźnie

      Przy każdym miejscu uczniowie ( podzieleni na grupy ) przedstawiają informacje na temat danego obiektu w języku polskim i angielskim, korzystając z przygotowanych wcześniej na zajęciach prezentacji oraz dwujęzycznego przewodnika po Wiźnie . Opiekunowie odpowiadają na ewentualne pytania i wątpliwości. Robione jest pamiątkowe zdjęcie.

      Podczas wycieczki rozmowy prowadzone są w języku polskim i w języku angielskim. W trakcie przejazdów śpiewane są piosenki w języku angielskim. Na bieżąco sprawdzana jest poprawność językowa oraz używanie właściwych form językowych.

      Informacje dodatkowe :

      Obie prowadzące projekt poświęcają fizycznie 6 jednostek lekcyjnych swojej pracy na wycieczkę – tyle faktycznie zajmuje im opieka nad uczniami w trakcie wyjazdu, chociaż każda z nich zrealizuje do końca roku szkolnego 2020/2021 30 godzin projektowych. De facto więc, będą miały zrealizowane po 3 godziny dodatkowo w grupie VII-VIII.


      Opracowali: uczniowie klas VII i VIII realizujący projekt „Tak bliskie sercu” oraz projekt z języka angielskiego „ My town „ - Grupa IV pod kierunkiem opiekunów - p. Małgorzaty Pawlak oraz p. Justyny Chmielewskiej.