Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym i dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni je hałas, cisza, czy nawet materiał, z którego wykonane są ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa szkolnego na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Nasza szkoła włączyła się w akcję promowania otwartości, empatii i zrozumienia odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu.

W naszej szkole z tej okazji przygotowano gazetkę z najważniejszymi informacjami o trudnościach, z jakimi mierzą się osoby ze spektrum. Aby przybliżyć sposób patrzenia na świat i odmienne zachowania osób z autyzmem pani Karolina Bałazy i pani Magdalena Mitelsztet przygotowały zajęcia edukacyjne, podczas których zaprezentowano filmy:  Tacy jak Wy – Autyzm; Świat oczami dzieci z spektrum autyzmu; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – zachowania; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – metro; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – zmysły; Zobacz czym jest dla autystyków autyzm; Autyzm. Poznaj, zanim ocenisz. Uczniowie uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Podczas zajęć nie zabrakło również ćwiczeń, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Tego dnia wszyscy, którzy należą do społeczności szkolnej, nosili ubrania w kolorze niebieskim.