17 czerwca 2024 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach uczestniczyli w wycieczce do Klubu Jeździeckiego – Czubajka w Czubajowiźnie. Wycieczkę dla klasy wygrała Gabrysia Zalewska, która zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Psie Troski”, organizowanym przez Fundacja Serce Świata. Atrakcji i wrażeń dla uczniów było mnóstwo:) Gościem specjalnym był sam autor „Psich Trosk” Tom Justyniarski. Dziękujemy za miłe przyjęcie:)
Wycieczka do Klubu Jeździeckiego – Czubajka
- 27
Klub „Senior+” z Wizny w Szkole Podstawowej w Rutkach
17 czerwca 2024 r. w naszej szkole gościliśmy Klub „Senior+” z Wizny. Członkowie klubu zaprezentowali uczniom klas 0-III montaż słowno- muzyczny. Mieliśmy okazję posłuchać pięknie zinterpretowanych wierszy Jana Brzechwy. Seniorzy uświetnili występ wesołymi, dziecięcymi piosenkami. Była to wspaniała gra aktorska seniorów. Na koniec występu czekała niespodzianka. Każde dziecko i wychowawcy klas otrzymali piękne upominki. My naszych gości nagrodziliśmy gromkimi brawami i słodkimi upominkami.
3
XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „ Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
Mamy to! Uczeń naszej szkoły Szymon Mroczkowski z klasy III zajął III miejsce w I grupie wiekowej na etapie regionalnym XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Na etapie wojewódzkim tegoż konkursu otrzymał wyróżnienie (I grupa wiekowa - klasy 0-III).
Organizatorem konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia – Oddział Regionalny w Białymstoku.
Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Gratulujemy:)
2
Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym
W piątek, 7 czerwca 2024 roku w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy odbył się finał XXIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym. Wzięło w nim udział 45 uczniów szkół podstawowych. Szkołę Podstawową w Rutkach reprezentowały finalistki etapu szkolnego WKWoBbPN: Amelia Borawska, Gabriela Borawska, Kinga Gawryś
Finaliści rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Wyniki wyłoniły 10 najlepszych uczestników, którzy wzięli udział w drugim etapie finałowym, gdzie w obecności pozostałych uczniów, nauczycieli i pracowników Parku odpowiadali na pytania dotyczące biebrzańskiej przyrody, historii i kultury. Rozpoznawali miejsca na mapie Parku, a także dźwięki przyrody, żywe okazy ulistnionych pędów drzew i krzewów oraz przedstawione na zdjęciach obiekty, rośliny i zwierzęta żyjące nad Biebrzą. Uczennice naszej szkoły godnie reprezentowały naszą społeczność.
Amelka Borawska zdobywając III miejsce, uzyskała tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym.
Park zorganizował również prelekcję skierowaną do nauczycieli i uczniów pt.
„W poszukiwaniu wartości. Badania kultury ludowej z perspektywy muzeologicznej” wygłoszoną przez Krzysztofa Snarskiego z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Jestem bardzo szczęśliwa 😊 z osiągnięć moich uczennic – Małgorzata Czarnowska.
3
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Rutkach
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że świat bez dzieci byłby szary i nudny. Przecież to właśnie ich śmiech i radość są dla nas tą siłą, która nas napędza i motywuje do dalszego działania. W końcu, nie bez powodu, mówiąc o swoich pociechach, mamusie nazywają je pieszczotliwie słoneczkami lub promyczkami. Dlatego pedagodzy postanowili wspólnymi siłami zorganizować dla naszych uczniów różne atrakcje w dniu ich święta. Bo które dziecko nie zasługuje na odrobinę rozpieszczenia i pokazania, jak jest ważne? Dotyczy to zarówno tych najmłodszych brzdąców, jak i trochę starszych, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziećmi swoich rodziców.
I tak oto w środę 5 czerwca 2024 roku, tuż po zakończonym próbnym egzaminie siódmoklasistów, w ramach odprężenia i poprawy humoru naszą zabawę rozpoczęliśmy od dyskoteki trwającej przez dwie godziny lekcyjne. Cóż to była za zabawa! Żebyście tylko widzieli naszych uczniów wywijających na parkiecie. Muzykę zapewniły nam uczennice klasy VII, serwując przeboje z całego przekroju gatunków muzycznych, tak by każdy znalazł coś dla siebie.
Po zakończeniu zabawy przyszedł czas na błogie chwile odpoczynku. Po posiłku i nabraniu sił kontynuowaliśmy zabawę przy ognisku. Zostało one połączone z piknikiem, na który nasi uczniowie mogli zabrać ulubione smakołyki oraz koce, żeby można było odpocząć, wygrzewając się na słońcu. Piknik ten połączony z grillem trwał 3 godziny lekcyjne.
Było naprawdę wspaniale! Szkoła zapewniła potrzebny na grilla prowiant. Uczniowie mieli zabrać ze sobą jedynie dobry humor.
Pragniemy w imieniu uczniów bardzo serdecznie podziękować Radzie Pedagogicznej za zorganizowanie takiego wydarzenia. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wkład Waszej pracy w to przedsięwzięcie - przygotowanie i zorganizowanie naszego święta.
Rada Pedagogiczna wraz z Samorządem Uczniowskim pragną złożyć najszczersze życzenia wszystkim dzieciom, zarówno tym małym, jak i dużym. Pamiętajcie, to wy jesteście przyszłością, możecie zmieniać świat, dlatego nie bójcie się marzyć i konsekwentnie dążyć do realizacji swoich celów. Powodzenia!
15
Lekcja terenowa. Temat : Moja małą Ojczyzna
04 czerwca klasa VII miała rowerową lekcję geografii . Tematem lekcji były ,,Walory Mojej Małej Ojczyzny ‘’. Doskonaląc jazdę rowerową w grupie , poznawaliśmy dolinę dolnego basenu Biebrzy z Wieży Widokowej im. Wiktora Wołkowa w Burzynie oraz historię zasiedlania tych miejsc na wzgórzach w Samborach . Kondycja fizyczna oraz pogoda dopisały .
2
Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej „ Klasa w terenie”
W Szkole Podstawowej w Rutkach została wprowadzona we wrześniu 2023 roku w klasie III innowacja pedagogiczna „ Klasa w terenie”. Projekt zakończył się w maju 2024 roku.
Przedmioty, na których był wprowadzony projekt to: edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja plastyczna i edukacja techniczna.
Projekt edukacyjny miał zapewnić wysoką jakość kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych dzieci. Głównymi jej celami było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację, doświadczenie i kreatywne myślenie oraz rozwijanie sprawności grafomotorycznej uczniów.
Cele projektu edukacyjnego:
-
poszerzenie wiedzy i umiejętności w otaczającym ucznia świecie;
-
rozbudzenie zainteresowań historią regionu i miejsca zamieszkania;
-
kształtowanie postawy szacunku wobec innych;
-
rozwijanie umiejętności poszukiwań i wykorzystania zdobytych informacji oraz wyrabianie odpowiedzialności za powierzone zadania;
-
integracja zespołu oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
-
nauka przez zabawę.
Opis projektu:
Innowacja “Klasa w terenie” została opracowana w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny. Innowacja zakładała, iż dzieci zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym je świecie, a także nauczą się obserwacji przyrody. Od września do maja zostało wykonane 10 zadań:
-
Obserwacja przyrody - spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.
-
Plastyka w terenie - tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani wiosny/lata/jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści itp.
-
Obserwacja chmur - wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.
-
Lektura w terenie: wspólne czytanie zakończone rysunkami.
-
Wyjście w “ciekawe miejsce” - kino, teatr, muzeum, biblioteka lub inne.
-
Instrumenty z darów natury - np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd.
-
Zabawa/ gra w terenie - przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Zabawa w przyrodników - zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.
-
Przyrodniczy labirynt kolorów.
-
Praca grupowa - stworzenie katalogu roślin - zadanie polegające na stworzeniu "minizielnika" ze znalezionych liści drzew lub roślin.
-
Piknik - wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.
Koordynator projektu: Karolina Bałazy
47-
Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja pełna uśmiechu”
29 maja 2024 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja pełna uśmiechu” zorganizowany przez bibliotekę szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiźnie.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie utworów dla dzieci pełnych optymizmu i humoru,
- zachęcanie uczniów do sięgania po poezję dziecięcą,
- kształtowanie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną,
- rozwijanie zainteresowań i zdolności związanych z recytacją,
- rozwijanie umiejętności wyrażania treści utworu poetyckiego gestem i mimiką.
Spośród reprezentujących naszą szkołę recytatorów laury w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:
II miejsce – Gabriela Borawska, klasa VII
III miejsce – Amelia Borawska, klasa VII
III miejsce – Kacper Zawłocki, klasa V
Gratulujemy:)
Wycieczka do Parku Rozrywki Mandoria
23 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli w wycieczce do największego w Polsce całorocznego Parku rozrywki– Mandoria.
Mandoria to moc atrakcji pod jednym dachem. Kolejki górskie, wielkie karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Wszystko w jednym miejscu. Mnóstwo atrakcji dla całej rodziny! Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni:)
8
Archiwum Aktualności
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie