• Wesołych Świąt!

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
            przyniesie wytchnienie i radość.
            Niech nadchodzący rok obfituje w szczęście, pomyślność i zdrowie.
            Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
            mnóstwa sukcesów i wiele satysfakcji z podejmowanych działań

życzą Dyrektor, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Rutkach

• Przedstawienie jasełkowe

• Mizerna cicha, stajenka licha,

Pełna niebieskiej chwały.

Oto leżący, przed nami śpiący

W promieniach Jezus mały.”

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy atmosfera Świąt ogarnia wszystkich dookoła. Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. W tym roku tradycyjne przedstawienie w Szkole Podstawowej w Rutkach odbyło się 22 grudnia.

Po raz kolejny przeżywaliśmy historię Maryi i Józefa, szukających schronienia na noc oraz cud narodzenia Dzieciątka Bożego. Tegoroczne jasełka w naszej szkole zostały przygotowane przez uczniów klas I, II i III. Mali aktorzy świetnie wypadli w swoich rolach, a uczniowie klasy IV pięknymi kolędami i pastorałkami dopełnili całości.

Przedstawienie jasełkowe miało za zadanie przybliżenie zebranym okoliczności narodzin Pana Jezusa. Uczniowie dołożyli ogromnych starań, aby tegoroczne jasełka dla nas wszystkich były sposobnością do wejścia w piękną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

• Święty Mikołaj w gminie Wizna

• 21 grudnia 2022 roku najmłodszych mieszkańców naszej gminy po raz kolejny odwiedził Święty Mikołaj. Zawitał również do naszej szkoły. W świątecznej niespodziance wspomagała go Śnieżynka. Ten dzień był pełen emocji!

• Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

• Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Nazwa kolęda pojawiła się dawno temu. To tradycja śpiewania pobożnych pieśni, sławiących narodziny Chrystusa.

Najdawniejsze kolędy, które znamy, pochodzą z XV wieku, a najpopularniejsza z nich to kolęda „Anioł pasterzom mówił”. Kolejne wieki przyniosły nowe kolędy, a największy ich rozkwit datuje się na wieki XVII i XVIII. Wówczas powstały znane do dziś utwory, jak: „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Bóg się rodzi” i inne.

Tradycją już stało się, że w naszej szkole co roku organizowany jest konkurs kolęd i pastorałek. Odbywa się on w grudniu, w miesiącu, w którym wspominamy narodziny Jezusa. Chętni uczniowie naszej szkoły swoim śpiewem wprowadzają nas w klimat świąt Bożego Narodzenia. Konkurs odbył się 16 grudnia 2022 r.

Oto laureaci poszczególnych grup wiekowych:

Grupa I - uczniowie z oddziału przedszkolnego i klasy I

I miejsce – Remiszewski Bartosz kl. „0”

II miejsce – Grądzka Beata kl. I

III miejsce – Borawski Filip kl. „0”

Wyróżnienie – Boryszewska Zuzanna kl. „0”

Grupa II to uczniowie klas II i III

I miejsce – Chylińska Maja kl. II

II miejsce – Marczak Amelia kl. III

III miejsce – Borawska Lena kl. III

Wyróżnienie – Marczak Gabriela kl. III

Grupa III to uczniowie klas IV i V

I miejsce – Zawłocki Kacper kl. IV

II miejsce – Remiszewska Weronika kl. V

III miejsce – Zalewski Dominik kl. IV

Wyróżnienie – Górska Karolina kl. IV

Grupa IV to uczniowie klas VI i VIII

I miejsce – Kossakowska Kinga kl. VIII

II miejsce – Przestrzelska Klaudia kl. VIII

III miejsce – Popiołek Justyna kl. VIII

Wyróżnienie – Słomowska Anna kl. VI

• Mikołajki

• Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie szkolnego roku.

Zgodnie z tradycją 6 grudnia wszyscy uczniowie spotkali się ze świętym Mikołajem. Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i założyły mikołajkowe czapki albo rogi renifera. Święty Mikołaj zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł przeróżne upominki i słodkości.

Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor.

• Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

• Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony na całym świecie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

W naszej szkole zainaugurowaliśmy obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Podjęliśmy wiele działań, by przybliżyć dzieciom zdrowym, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich niepełnosprawni koledzy. Odbyły się lekcje poświęcone tej problematyce, została wyświetlona prezentacja poświęcona niepełnosprawności, przeprowadzono różne zabawy integracyjne, czytano bajki terapeutyczne, zostały wykonane gazetki tematyczne.

Wszystkie te akcje miały na celu przybliżenie naszej szkolnej społeczności problemów osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie świadomość na temat korzyści płynących z integracji z osobami z niepełnosprawnością.