• Święto Konstytucji 3 Maja

• 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Apel przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy III. Publiczność została zaproszona do udziału w żywej lekcji historii, która przeniosła nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Dzięki temu data 3 maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Świat idzie z postępem - komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A Konstytucja Majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, miała jednak olbrzymie znaczenie. Była drugą na świecie, a pierwszą w Europie konstytucją.

Całą uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe i przygotowana dekoracja.

Mamy nadzieję, że dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

• Dzień Ziemi

• 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw.

21 kwietnia klasa II naszej szkoły przyszła ubrana na zielono na znak solidarności z ową akcją.

Świętowanie rozpoczęto od głośnego odczytania podziękowań napisanych dla naszej Matki Ziemi.

Uczniowie musieli również poradzić sobie z zagadkami i różnymi zadaniami z zakresu ekologii, niektóre z nich okazały się trudne, ale uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z zakresu ochrony przyrody i potrzeby dbania o całe nasze środowisko. Zostały także wykonane plakaty zachęcające do dbania o naszą Ziemię.

DZIĘKUJEMY!!!
            Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym domem, o który musimy dbać.

• Konkurs recytatorski „ Powiedz to jeszcze raz – wiersze trudne w wymowie”.

• 20 - 21 kwietnia 2023 roku w ramach Dni Literatury Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży po raz XX zorganizował konkurs recytatorski pod hasłem: „Powiedz to jeszcze raz – wiersze trudne w wymowie”. Uczniowie szkół podstawowych z Łomży i z powiatu łomżyńskiego mieli za zadanie przygotować poetyckie „łamańce językowe”, które jury oceniało w dwóch grupach - klas I-IV i V-VIII.

Uczniowie naszej szkoły również przystąpili do konkursu recytatorskiego. Maja Zawadzka - uczennica klasy VI w wyniku głosowania otrzymała Nagrodę Publiczności, a pozostali uczniowie wrócili z pamiątkowymi dyplomami.

• III Wojewódzki Przegląd Amatorskiej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy”

• Uczennica klasy VIII Kinga Kossakowska była Reprezentantką Szkoły Podstawowej w Rutkach na III Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy”, który odbywał się w dniach 18-23 kwietnia 2023 roku. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu była woda, zgodnie z hasłem: „Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa”.

Przegląd ma inspirować do rozwijania zainteresowań artystycznych, wrażliwości estetycznej i twórczej współpracy przez recytację, śpiew i działania teatralne. Adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich, a od tego roku także do osób dorosłych (w tym studentów i seniorów) z całego województwa podlaskiego.

• Radosnych Świąt Wielkanocnych:)

Radosnych Świąt Wielkanocnych

wypełnionych

nadzieją budzącej się do życia wiosny,

pokojem i życzliwością

oraz wiarą w lepszą przyszłość

życzą

Dyrektor, Uczniowie i Pracownicy

Szkoły Podstawowej w Rutkach

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

• 3 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To dzień, którego kolorem przewodnim jest NIEBIESKI. Na górnym korytarzu odbyły się zajęcia edukacyjne na temat autyzmu, które krótkim wprowadzeniem rozpoczęła pani pedagog specjalny. Celem spotkania było upowszechnianie wiedzy wśród uczniów, zrozumienie i uwrażliwienie na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na konieczność przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Uczniowie uważnie słuchali przekazywanych treści. Aby przybliżyć zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem zaprezentowano film „Autyzm”. Pojawiły się gazetki tematyczne, które przypominały o tym ważnym dniu w środowisku naszej szkoły.

Tego dnia wszyscy na znak solidarności z osobami z autyzmem ubraliśmy się na niebiesko.

• Karol Wojtyła – Jan Paweł II

• 2 kwietnia 2005 roku, godzina 21:37 – gaśnie światło w prywatnym pokoju Papieża. Jan Paweł II odszedł do domu Ojca…

Wieczór ten wpisał się na stałe do kalendarza wszystkich, którym była bliska osoba Ojca Świętego. Jan Paweł II zostawił nam wielkie dziedzictwo. Całe jego życie i nauczanie jest dla nas wielkim testamentem, który nieustannie musimy wypełniać. Chociaż nie ma Go już wśród nas, to wierzymy głęboko, że wciąż czuwa nad nami i oręduje za nami u Boga. Pozostawił po sobie piękną naukę, słowa o miłości, pokoju i trosce o drugiego człowieka.

31 marca 2023 roku w naszej szkole odbyła się akademia, która przybliżyła nam osobę Jana Pawła II. Uczniowie klasy IV, V i VI przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny o naszym wielkim rodaku, którego motto „Totus Tuus – cały Twój”, będące wyrazem oddania się Matce Bożej jest także symbolem wiary, nadziei i miłości dla wszystkich ludzi, także dla nas.