• Wesołych Świąt!

Święta to wyjątkowy czas,

kiedy wszyscy możemy na chwilę zwolnić

i pochylić się nad swoim życiem.

Niech będą one okazją, aby nabrać sił

niezbędnych do podejmowania owocnych inicjatyw

w całym nadchodzącym nowym 2022 roku.

Życzą Dyrektor i Grono Pedagogiczne

Szkoły Podstawowej w Rutkach

• Boże Narodzenie.

• Boże Narodzenie to urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Nie ma tych świąt bez Pana Jezusa. W wirze zajęć, przygotowań przedświątecznych i świątecznych przeżyć, nie możemy zgubić tego co najważniejsze – Bożego Dzieciątka. Z Bożym Narodzeniem ściśle złączone są: pasterka, jasełka i kolędnicy.

W naszej szkole również chcieliśmy przeżyć radość tajemnicy Bożego Narodzenia. Wybrani uczniowie z klasy IV, V i VII z zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie akademii. W tym roku nie były to tradycyjne jasełka, gdzie można było zobaczyć postaci: Józefa, Maryi, aniołów, pasterzy czy królów. Przygotowaliśmy montaż słowno – muzyczny, który miał nas przybliżyć do tych wyjątkowych świąt. Młodzi artyści recytowali wiersze oraz śpiewali piękne kolędy i pastorałki.

Poczuliśmy magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, które każdy z nas przeżyje w gronie rodzinnym.

• Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

• Ze Świętami Bożego Narodzenia zrosły się nierozerwalnie kolędy. Śpiew kolęd i pastorałek stanowi stary i piękny zwyczaj w naszej polskiej tradycji. Opiewa on narodziny Boga – Człowieka. Kolędują wszyscy. Śpiewamy je w kościele, w domu, a nawet w szkole.

15 grudnia 2021 roku w naszej szkole odbył się już po raz kolejny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Zgłosiło się 25 uczestników. Konkurs przeprowadzony był w trzech grupach wiekowych. Grupa I to uczniowie klasy „0” i klasy I, grupa II to drugo-, trzecio- i czwartoklasiści, a grupę III stanowili uczniowie klas starszych. W każdej z grup znalazły się prawdziwe talenty wokalne, a wykonanie przygotowanych utworów zachwyciło uczestników i członków komisji. W konkursie zostali wyłonieni i nagrodzeni laureaci. Nie zabrakło też wyróżnień.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów.

• Mikołajki.

• 6 grudnia... Każde dziecko i każdy dorosły dobrze zna tę datę....To w tym dniu wszyscy czekamy na prezenty i niespodzianki. I tak się szczęśliwie złożyło, że naszą szkołę odwiedził mikołaj wraz ze śnieżynkami. Uczniowie i nauczyciele - wszyscy byli ubrani na czerwono albo mieli mikołajkowe gadżety. Wszyscy, którzy byli grzeczni otrzymali upominki i garść życzeń.

• Projekt "Wsparcie szkół podstawowych w gminie Wizna".

• W listopadzie 2021 r. zakończyły się zajęcia teatralne, realizowane w dwóch grupach w ramach projektu „Wsparcie szkół podstawowych w gminie Wizna”. Zadaniem tych spotkań było rozwijanie uzdolnień aktorskich, plastycznych, muzycznych i innych predyspozycji indywidualnych uczniów. Podczas zajęć uczestnicy ćwiczyli prawidłową wymowę, wykonywali ćwiczenia uwzględniające zabawę głosem, mimikę, gest oraz ekspresję, tworzyli dialogi i improwizowane scenki oraz doskonalili umiejętności interpretacji wierszy oraz aktywnie tworzyli proste dekoracje teatralne i elementy kostiumów. Jako efekt końcowy grupa składająca się z uczniów klas drugiej i trzeciej zaprezentowała społeczności szkolnej przedstawienie „Wesoły świat Jana Brzechwy”, natomiast czwarto- i piątoklasiści wystąpili w inscenizacji „Wyspy, których nie ma”.

• 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze...

• 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze… Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm, 10 listopada 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszyscy uczniowie ubrani w stroje galowe, z przypiętymi kotylionami, uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. O godzinie 11:11 dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność” cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski, przystępując tym samym do akcji #SzkołaDoHymnu, organizowanej przez MEN. Głównym celem dzisiejszego święta było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki takim uroczystościom dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

• Akcja charytatywna. Licytacje dla Julki.

• Podstawowym celem akcji jest uświadomienie uczniom, że nawet najmniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie komuś udzielona istotna pomoc. Akcja ta odbywała się w Szkole Podstawowej w Rutkach w dniach 25-29 października 2021 r. Po podliczeniu monet zebranych w skarbonkach i dochodu ze sprzedaży słodyczy uzyskaliśmy kwotę 2 410,68 zł. Cała suma została wysłana na konto Julii Kierzkowskiej z Jedwabnego.