• Teatr Lalki i Aktora w Łomży

          • 25 listopada uczniowie klas IV - VIII byli na spektaklu "Jaś i Małgosia 2.0" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

            Scenariusz i reżyseria: Aga Błaszczak

            Scenografia: Katarzyna Leks

            Muzyka: Paweł Rychert

            Animacje: Aga Błaszczak

            Obsada:

            Beata Antoniuk, Miłosz Cieślik, Marzanna Gawrych, Michał Kucharski, Tomasz B. Rynkowski, Julia Sacharczuk

            Cała ludzkość żyje dziś na kredyt Ziemi. Współcześnie każdego roku zużywamy 74 procent więcej zasobów niż ekosystemy naszej planety są w stanie zregenerować. Naukowcy przewidują, że jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, za 50 lat z powodu suszy oraz gorąca cierpieć będzie 3,5 mld ludzi, a średnia roczna temperatura wzrośnie do 29°C. Spektakl „Jaś i Małgosia 2.0” przenosi akcję klasycznej baśni braci Grimm w świat nie tak odległej przyszłości. Jest rok 2070. Planeta Ziemia na zawsze została zmieniona przez katastrofę klimatyczną. Wieloletnia susza i panujący głód zmusza ludzi do walki o przetrwanie. Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi wyznacza dostęp do wody. Większość populacji żyje w megamiastach zarządzanych przez Sztuczną Inteligencję, która kontroluje każdy aspekt życia istot ludzkich. Tymczasem w resztkach zniszczonej Natury, na granicy prawa żyją ostatni outsiderzy…Bliźniacze rodzeństwo Jaś i Małgosia wychowywane jest przez Ojca i Macochę, która wżenia się w rodzinę tuż po śmierci matki dzieci. Ich rodzinę, podobnie jak innych outsiderów, coraz mocniej dotyka susza, głód i wciąż rosnące podatki. Macocha, skupiona na przetrwaniu, chce jak najszybciej pozbyć się dzieci z domu. Jaś i Małgosia zostają porzuceni w lesie, gdzie muszą zmierzyć się z dziką naturą, głodem i wzajemnymi uprzedzeniami do siebie. Zagubione dzieci zostają zwabione do ukrytej w głębi lasu Chatki Cudów, w której wszystko jest możliwe…

             

             

          • Światowy Dzień Życzliwości

          •  

            21 listopada w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości.

            Są dwie szkoły – jedni twierdzą, że ludzie to gatunek z natury zły, drudzy – przeciwnie, że rodzimy się z gruntu dobrzy i tylko niesprzyjające życiowe okoliczności budzą w nas z czasem demony. Nie ma dowodów naukowych ani na potwierdzenie jednej, ani drugiej tezy, jednak szczególnie 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, warto przychylić się do tej drugiej opinii. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

             

          • Święto Niepodległości

          • Rok 1918 był dla Polski przełomowy. Wraz z odzyskaniem niepodległości rozpoczęła się praca nad odbudową ojczyzny. Po 123 latach pod zaborami terytoria podzielone pomiędzy trzy imperia różnił system prawny, monetarny, sądowniczy, język urzędowy i poziom uprzemysłowienia. Integrując kraj, kolejne rządy dążyły do stworzenia nie tylko silnego, ale również nowoczesnego państwa, w którym kobiety mają prawa wyborcze, dzień pracy trwa 8 godzin i wszyscy obywatele są równi wobec prawa. 11 listopada świętujemy wolność, niepodległość i zjednoczenie!

            Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować. Pamiętajmy:

            Nie ma wolności bez prawdy.
            Nie ma wolności bez miłości.
            Nie ma wolności bez solidarności.
            Nie ma wolności bez ofiar.
            Nie ma wolności bez sprawiedliwości.

            10 listopada b.r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tej uroczystości przygotowanej przez uczniów z klasy VIII oraz IV, VI i III przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Na zakończenie uroczystości pan dyrektor Mirosław Wiśniewski podziękował nauczycielom i uczniom za cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

            Nasza szkoła uczestniczyła tego dnia w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

             

             

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej odbywa się w Szkole Podstawowej w Rutkach na początku listopada każdego roku.

            Stanowi on piękną tradycję naszej społeczności i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów.

            Od wielu lat udaje nam się poprzez obcowanie z poezją pielęgnować postawy patriotyczne młodych ludzi, a także uczyć trudnej historii Polski i rozbudzać wrażliwość na piękno Ojczyzny.

             

            Oto laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej, który w tym roku został zorganizowany 4 listopada 2022 r.

             

            Oddział przedszkolny i klasa I

            I miejsce - Julita Górska

            II miejsce - Bartosz Remiszewski

            III miejsce - Wiktoria Wysocka

            Wyróżnienie: Piotr Dąbrowski

            Wyróżnienie: Zuzanna Boryszewska

            Wyróżnienie: Ramotowski Patryk

             

            Klasy II i III

            I miejsce - Maja Chylińska

            II miejsce - Lena Borawska

            III miejsce - Gabriela Marczak

            Wyróżnienie: Marczak Amelia

            Wyróżnienie: Karolina Dołęga

             

            Klasy IV – V

            I miejsce - Kacper Zawłocki

            II miejsce - Milena Zalewska

            III miejsce - Weronika Remiszewska

             

            Klasy VI – VIII

            I miejsce - Gabriela Borawska

            II miejsce - Maja Zawadzka

            III miejsce - Klaudia Przestrzelska

            Wyróżnienie: Anna Słomowska

            Wyróżnienie: Magda Marczak

             

             

             

          • Ślubowanie klasy pierwszej

          • 19 października 2022 r. odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów i pasowania ich na uczniów. W niezwykle podniosłej atmosferze uczniowie klasy pierwszej ślubowali na flagę narodową być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły dokonał symbolicznego pasowania na uczniów, dotykając ołówkiem prawego ramienia każdego dziecka jak dawniej rycerzy mieczem. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

            Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Pan dyrektor złożył pierwszoklasistom życzenia wielu sukcesów w nauce. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od Rady Rodziców upominki. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

            Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!