• Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

• Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!” (B. Conklin)

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

Dnia 13 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły Święto Edukacji Narodowej uczcili uroczystą akademią, podczas której zaprezentowali wiersze i piosenki przygotowane z myślą o nauczycielach i pracownikach obsługi. Zabawne scenki z życia szkoły rozbawiły wszystkich obecnych. Na koniec Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim pracownikom i wręczył symboliczne upominki.

• Grupa Artystyczna Rekonstrukto

• 5 października 2022 r. naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina.

Uczniowie i nauczyciele obejrzeli pokaz historyczny. Zaprezentowano obyczaje i kulturę epoki średniowiecza oraz uzbrojenie rycerzy. Uczniowie brali czynny udział w tym przedstawieniu – stawali się rycerzami, mogli przymierzyć rycerską kolczugę – rodzaj zbroi wykonanej z gęstej plecionki z drobnych stalowych kółek. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak działało dawniej prawo i w jaki sposób je egzekwowano.

Po przedstawieniu chętni uczniowie mogli zmierzyć się w „walce” z rycerzami oraz przyjrzeć się dokładnie rycerskim akcesoriom. Była to wspaniała lekcja historii, która w przystępny i przyjemny sposób przybliżyła nam średniowieczne realia.

Dziękujemy!

• Światowy Dzień Zwierząt

• 4 października 2022r. Samorząd Uczniowski zorganizował w Szkole Podstawowej w Rutkach obchody Światowego Dnia Zwierząt. Najważniejsza tego dnia była zbiórka darów dla schroniska. Wszyscy, którym los potrzebujących pomocy stworzeń nie jest obojętny, przynieśli do szkoły karmę lub dary pieniężne. Za zebraną kwotę została również zakupiona karma. Oprócz tego dużym powodzeniem cieszył się konkurs dla klas 0 - III na wykonanie najpiękniejszego rysunku ulubionego zwierzęcia. Autorami najciekawszych prac okazali się: Filip Borawski, Aleksander Borawski i Antoni Mroczkowski z oddziału przedszkolnego, pierwszoklasistki Beata Grądzka i Maria Kossakowska, Maja Chylińska i Szymon Nitkiewicz z drugiej klasy oraz uczennica klasy trzeciej Amelia Marczak.

4 października niemal wszyscy ubrali się w stroje z wizerunkami zwierząt. Niektórzy w swoje stylizacje włożyli naprawdę wiele wysiłku. Największą pomysłowością wyróżniły się przedszkolaki: Zuzanna Boryszewska, Piotr Dąbrowski, Julita Górska, Marcelina Maszkowska i Bartosz Remiszewski oraz drugoklasistki: Maja Chylińska, Karolina Dołęga i Gabriela Zalewska. W klasie pierwszej pięknie prezentowała się Maria Kossakowska. Największe natomiast wrażenie robiła kolorowa i pełna energii grupa czwartoklasistów: Aurelia Bobryk, Jakub Boryszewski, Karolina Górska, Milena Zalewska i Dominik Zalewski. Najlepsze stylizacje i najciekawsze rysunki nagrodzono słodyczami.

Mamy nadzieję, że nasza akcja charytatywna sprawi, iż los opuszczonych i potrzebujących zwierząt będzie chociaż odrobinę bardziej znośny.