• Wesołego Alleluja !

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
            wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
            wiosny i wiarą w sens życia.
            Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
            Zmartwychwstania Pańskiego
            oraz smacznego Święconego w gronie
            najbliższych osób.

Życzą Dyrektor, pracownicy i społeczność uczniowska

Szkoły Podstawowej w Rutkach

• Karol Wojtyła – Jan Paweł II – Papież Polak

• Nie ma Go już wśród nas. Niemniej jednak jego słowa i czyny są nadal żywe. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

1 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia, upamiętniająca rocznicę śmierci Ojca Świętego. Chcieliśmy w ten sposób oddać cześć naszemu ukochanemu rodakowi. Jan Paweł II niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu, brał w obronę ubogich, cierpiących prześladowanych i chorych. Papież kochał wszystkich, każdego człowieka, a szczególnie dzieci i młodzież. Ludzie młodzi mieli szczególne miejsce w sercu papieża. Jan Paweł II mówił, że im ufa, że w nich wierzy, że młodzież jest Jego nadzieją. Ojciec Święty był wspaniałym przewodnikiem, pokazał jak budować prawdziwą miłość.

Ojcze Święty bądź dla nas przyjacielem, drogowskazem i autorytetem.

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole

• Niektórzy ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Są jednak tacy, którym ten zwrot tak lekko przechodzi przez usta, że sprawiają wrażenie, jakby rozumieli, co im się właśnie wymsknęło. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni. Niektórzy ludzie z autyzmem rozpaczają z powodu przygnębiających myśli, inni zasiedlają słoneczną stronę życia. Życie w autyzmie jest kiepskim przygotowaniem do życia w świecie bez autyzmu. Uprzejmość zastawiła wiele pułapek, w które można wpaść. Ludzie z autyzmem żadnej nie ominą; są w tym mistrzami.” (Axel Brauns, Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świcie.).

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

Na korytarzach szkolnych zawisły gazetki i plakaty na temat autyzmu. 31 marca ubraliśmy się na niebiesko, żeby w ten symboliczny sposób pokazać, że rozumiemy problemy osób z autyzmem i je wspieramy. Zostały wyświetlone prezentacje na temat spektrum autyzmu, dostosowane do grup wiekowych uczniów.

Pamiętajmy: Autyzm – wystarczy zrozumieć. Tylko tyle i aż tyle...