• Zbieramy nakrętki dla Julki

          • W dniach 18-25 października 2021 r. nasza szkoła dołączyła do akcji Zbieramy nakrętki dla Julki. Zbiórka nakrętek ma wesprzeć małą Julkę z Jedwabnego, która ma chore serduszko.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października o godzinie 11.00 odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej z udziałem nauczycieli naszej szkoły, pracowników obsługi oraz uczniów.

            Podczas koncertu muzyczno - poetyckiego uczniowie zaprezentowali swoje talenty, a akademia zakończyła się bardzo miłym akcentem - uczniowie przekazali nauczycielom i pracownikom obsługi następujące życzenia: „Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, pełne szacunku i uznania za trud Waszej pracy”.

             

          • Wycieczka do kina Millenium

          • 12 października bieżącego roku nasza szkoła uczestniczyła w wycieczce do kina „Millenium” w Łomży. W wyjeździe brali udział uczniowie kl. 0 – VIII oraz opiekunowie. Klasy starsze były na filmie pt. „Lessie wróć”, młodsi uczniowie oglądali film animowany pt. „Rodzinka rządzi”.

            To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanych filmach. Emocje związane z filmami pozostały do późnego popołudnia.


             

          • Wycieczka do Skansenu w Nowogrodzie

          • 1 października 2021 r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce do Skansenu w Nowogrodzie. Skansen Kurpiowski jest częścią Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży. Obecnie znajdują się tu 23 drewniane budynki mieszkalne i gospodarcze oraz kilkadziesiąt innych obiektów (bramy, kapliczki, studnie, barcie), a także eksponaty sztuki ludowej i okazy przyrodnicze. Najstarszym zabytkiem jest pozostałość po średniowiecznym zamku tzw. Wzgórze Ziemowita. Wszystkie drewniane budynki, o konstrukcji zrębowej, pochodzą z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej z okresu od końca XVIII w. do 1. połowy XX w. Większość wyposażona jest w oryginalne meble. W budynku administracji znajduje się wystawa biograficzna Adama Chętnika. Bardzo ciekawą ekspozycję strojów ludowych można obejrzeć w budynku leśniczówki. Na skarpie położona jest część bartniczo - pszczelarska ekspozycji plenerowej, natomiast rolnicza - w nadrzecznej partii skansenu. Swobodny układ budynków nie odzwierciedla faktycznego usytuowania na planie wsi, ponieważ teren jest zalesiony. Czegoś cgo miejsca.


            v

          • Pacyfikacja wsi Nieławice

          • 28 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do wsi Nieławice, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji.

            W sylwestrową noc z 31 grudnia 1944 roku na 1 stycznia 1945 roku żołnierze Wehrmachtu dokonali bestialskiej pacyfikacji wsi Nieławice. Pretekstem miał być fakt udzielenia przez mieszkańców wsi pomocy dezerterowi z armii niemieckiej. Znajdujące się na kolonii zabudowania rodziny Władysława Brzostowskiego, Jana Napiórkowskiego i Jana Osieckiego zostały otoczone przez Niemców, a następnie podpalone. Około godziny 1:30 ludzi obudziły strzały i ogień płonących budynków. Żołnierze strzelali do każdego, kto próbował uciekać. Strzelali także do otwierających im drzwi mieszkańców. Ocaleli jedynie ci, którym mimo strzałów udało się uciec ze wsi lub ukryć w piwnicach znajdujących się pod domami. W wyniku pacyfikacji zginęło 41 osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Oprócz mieszkańców Nieławic ofiarami mordu były również osoby z innych miejscowości, przebywające tam w wyniku ewakuacji ze strefy przyfrontowej. Spalone szczątki 20 osób pochowano w Nieławicach, a pozostałe 21 ofiar, po ekshumacji, spoczęło na cmentarzu w Wiźnie.

            Dzisiaj w Nieławicach stoi pomnik, wystawiony w latach pięćdziesiątych XX wieku, poświęcony pamięci ofiar tego mordu.

          • Wycieczka do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

          • 23 września 2021 r. uczniowie klas I-VII uczestniczyli w wycieczce do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, które znajduje się na terenie Stadionu Miejskiego. Jest to pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski. Jego oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki. Wchodząc do Epi-Centrum, przenosimy się w świat, w którym nuda nie istnieje...

          • Zlot Pamięci Września

          • 12 września 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Rutkach uczestniczyli w Zlocie Pamięci Września w Wiźnie. Wydarzenie to upamiętnia bohaterską obronę odcinka Wizna przez polskich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

            Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, a następnie przemaszerowano przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wasilkowa pod pomnik Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew, gdzie powitał wszystkich Wójt Gminy Wizna - Pan Mariusz Soliwoda. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: dostojni goście ze świata polityki, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”, harcerze Nadnarwiańskiego Hufca ZHP im. Adama Chętnika w Łomży oraz harcerze z Wizny.

            Delegacja z naszej szkoły – uczniowie kl. VIII oraz Pan Dyrektor Mirosław Wiśniewski - złożył kwiaty i znicze pod pomnikiem, okazując w ten sposób szacunek poległym bohaterom, na czele z majorem Władysławem Raginisem i kapitanem Stanisławem Brykalskim. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w obchodach i pokazać naszą dumę z tego, ze jesteśmy Polakami.


             

          • Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęty.

          • Nowy rok szkolny nasi uczniowie powitali w reżimie sanitarnym. Starsze klasy I – VIII spotkały się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Tylko przedszkolakom towarzyszyli w tym ważnym dniu rodzice.


             

          • Zakończenie roku szkolnego

          • 25 czerwca uczniowie naszej szkoły zakończyli rok szkolny. Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 było ostatnią uroczystością w murach szkoły także dla ósmoklasistów.


             

          • „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

          •  

            W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła brała udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”, którego celem było rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki. Realizacja Programu zachęciła uczniów do czytania książek zarówno tych, które były w zbiorach szkolnej biblioteki, jak i zakupionych nowości czytelniczych.

            Nasi uczniowie uczestniczyli w wydarzeniach promujących czytelnictwo takich, jak: „Cała szkoła czyta dzieciom” - dyrektor i nauczyciele czytali dzieciom fragmenty ciekawych książek, „Czytam, więc wiem” - konkursy czytelnicze ze znajomości treści przeczytanych książek, „Czytam – polecam” - recenzja ciekawej książki/prezentacja multimedialna dotycząca ulubionej książki, „Książka pod Choinkę” –międzyszkolny konkurs (plastyczny dla uczniów kl. I-III oraz literacki dla uczniów kl. IV-VIII). Ponadto realizowane były ciekawe projekty edukacyjne: uczniowie klasy I brali udział w projekcie „W fantastycznym świecie książek”, dzieci z kl. II „Z książką za pan brat”, projekt uczniów klasy III to „Podróże z książką”, klasa IV realizowała projekt pod hasłem „Nasza Akademia”, klasa VI uczestniczyła w projekcie czytelniczym „Narnia – moja ulubiona kraina”, klasa VII w projekcie „W przyjaźni siła”, a kl. VIII w działaniach pod hasłem „Poznajemy literaturę”.


             

             


            v

          • Festyn SamoRządowe Przygody z Nauką

          • SamoRządowe Przygody z Nauką to projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, który realizuje Łomżyńskie Forum Samorządowe przy współpracy z Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży. W niedzielę, 20 czerwca, w Wiźnie odbył się festyn, który miał za zadanie promocję nauki wśród najmłodszych. Tego dnia można było spotkać się m.in. z żołnierzami 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży, pracownikami Wyższej Szkoły Agrobiznesu, Biebrzańskiego Parku Narodowego czy Centrum Integracji Społecznej. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji zarówno dla młodszych dzieci, jak i tych starszych. Dmuchane zjeżdżalnie, animacje, konkursy z nagrodami, warsztaty naukowe, występy „Aktywnych Przedszkolaków”...nie było mowy o nudzie. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w festynie. Szóstoklasiści pod opieką pani Małgorzaty Pawlak w ramach realizacji projektu "Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna" (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020), wystąpili z inscenizacją „Ani z Zielonego Wzgórza”. Przedstawienie naszych uczniów wywołało bardzo dużo pozytywnych emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności.

             

            Scenariusz przedstawienia „Ania z Zielonego Wzgórza”

            wystawionego na zakończenie zajęć rozwijających kreatywność w klasie VI pod opieką p. Małgorzaty Pawlak w ramach realizacji projektu pn.: „Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

            Osoby: Narrator, Ania, Maryla, Mateusz, Małgorzata

            Dźwięk odjeżdżającego pociągu. Ania siedzi na walizce na peronie.

            Narrator

            Opowiemy Wam historię Ani z Zielonego Wzgórza. Ania Shirley to jedenastoletnia , szczupła i bardzo drobna dziewczynka. Ma piegi, grube rude warkocze i piękne zielonoszare oczy. Całe wczesne dzieciństwo spędziła w sierocińcu. Dni tu upływały jej na tęsknocie za rodziną. Pewnego dnia los Ani miał się odmienić. Dziewczynka przez pomyłkę trafiła do rodziny Maryli i Mateusza Cuthbert. I tu zaczęły ważyć się jej dalsze losy.

             

            Piosenka Ani – Zjawia się spóźniony Mateusz. Dziwi się. Wzrusza ramionami. Odchodzą z pośpiechem.

            -----------

            Ania [ rozgląda się dokoła i wykrzykuje z radością ]

            Jestem zachwycona !

             

            Maryla [ ze złością i zdziwieniem ]

            Kto to ma być , Mateuszu ?

             

            Mateusz [ spokojnie , stanowczo ]

            Dziewczynka.

             

            Maryla [ zniecierpliwiona , gestykulując ]

            To widzę , a gdzie chłopiec ?

             

            Mateusz [ dobrotliwie , zakłopotaniem ]

            Nie było tam żadnego chłopca , była tam ona. Nie mogłem Jej zostawić na pustym dworcu. Pomyślałem…

             

            Maryla [ krzyczy z szyderstwem w głosie ]

            Ty sobie pomyślałeś ? A to ładna para kaloszy !

             

            Ania [ cicho , płaczliwie z żałością w głosie ]

            Nie chcecie mnie !, nie chcecie mnie !, bo nie jestem chłopcem ?

            Nikt mnie nigdy nie chciał , powinnam była wiedzieć , że to zbyt piękne by było prawdziwe.

             

            Maryla [ szorstko , rozkazująco ]

            Nie płacz , to nie Twoja wina.

             

            Ania [ przyciszonym głosem z rozpaczą ]

            To po prostu najtragiczniejsza rzecz w moim życiu , jaka mnie spotkała.

             

            Maryla [ stanowczo ]

            Jak Ci na imię ?

             

            Ania [ prosząco ]

            Czy może pani nazywać mnie Kordelią ? To ogromnie eleganckie imię.

             

            Maryla [ stanowczo z niecierpliwością w głosie ]

            Dziecko !, dość tych bredni. Jakie jest Twoje prawdziwe imię ?

             

            Ania [ cicho z rozczarowaniem ]

            Ania Shirley . To takie zwykłe, nieromantyczne imię.

             

            Maryla [ głośno , dobitnie ]

            Ania to skromne i rozumne imię , nie musisz się go wstydzić.

            Ania [ prosząco , nieśmiało ]

            Ja się nie wstydzę , ale niech mnie pani nazywa Anną, nie Andzią.

             

            Maryla [ stanowczo ]

            A więc Aniu, nie Andziu skończmy tę rozmowę. Jutro zastanowimy się, co z Tobą począć.

            ----------------------

            Narrator

            Następnego dnia rano dom Maryli i Mateusza odwiedziła ich znajoma – Małgorzata. Była to kobieta wścibska i straszna plotkara.

             

            Małgorzata

            [ wchodzi energicznym krokiem ,wyprostowana]

            Witaj Marylu ! Przyszłam zobaczyć Anię.

             

            Maryla

            [ Maryla przedstawia Ani Małgorzatę ]

            Wejdź proszę. Poznaj Aniu moją przyjaciółkę Małgorzatę.

             

            Małgorzata

            [z zaskoczeniem i rozczarowaniem w głosie, wykrzykuje i wyśmiewa]

            Jakie to chude i nędzne stworzenie Marylo!

            Zbliż się dziecko , niech Ci się przyjrzę.

            Ach !, czy kto widział kiedyś podobne piegi ?

            A włosy czerwone istna marchewka !

             

            Ania

            [ krzyczy ze złością i rozpaczą w głosie ]

            Nienawidzę pani ! Nienawidzę pani ! Nienawidzę pani !

            Jak mogła mnie pani nazwać chudą i brzydką dziewczynką ?Pani jest okropną kobietą bez serca !

             

            Maryla

            [ zbliża się do Ani i z oburzeniem wskazuje , że ma wyjść.]

            Aniu !, jak mogłaś ?. Idź do swojego pokoju

             

            Małgorzata

            [ dokuczliwie z drwiną w głosie ]

            O nie zazdroszczę Ci wychowania tej osóbki. Ma charakter ognisty jak Jej włosy. Na mnie już czas. Mam nadzieję , że niedługo mnie odwiedzisz.

             

            Mateusz [ powoli , spokojnie ]

            Słyszałem całą tę rozmowę , Małgorzata zasłużyła sobie na to.

             

            Maryla [ z pretensjami w głosie ]

            Mateuszu ! zaraz powiesz , że wcale nie powinnam Jej za to ukarać.

             

            Mateusz [ z obojętnością w głosie ]

            Rób , jak uważasz.

             

            Maryla [ stanowczo ]

            Ania powinna przeprosić Małgorzatę. Jeśli tego nie zrobi odeślemy Ją do sierocińca.

             

            Mateusz

            [ podchodzi do Ani, która siedzi na werandzie ] [ mówi prosząco ze smutkiem w głosie ]

            Aniu, przeproś panią Małgorzatę.

             

            Ania [ z rozpaczą w głosie , z żalem , cicho ]

            Och ! Mateuszu , wolałabym umrzeć niż Ją przeprosić. Czuję się bardzo upokorzona.

             

            Mateusz [ prosząco , spokojnie ]

            Aniu bardzo mi zależy , abyś została z nami. Dom bez Ciebie będzie pusty.

             

            Ania [ ze zdziwieniem w głosie ]

            Naprawdę , zależy panu abym tu została ?

             

            Mateusz [ przyciszonym głosem , ze spokojem ]

            Ależ oczywiście moje dziecko. Tylko nie mów Maryli ,że z Tobą rozmawiałem.

             

            Ania [ z radością w głosie ]

            Tej informacji nie wyciągnie ode mnie zaprzęg dzikich koni.

             

            Maryla

            [ siedzi w fotelu z robótką w ręku , słyszy kroki i spogląda w stronę nadchodzącej Ani ]

             

            Ania [ mówi stanowczym głosem ]

            Marylu , żałuję swego zachowania i przeproszę panią Małgorzatę.

             

            Maryla [ stanowczo ]

            Sądzę , że to mądra decyzja.

             

            Małgorzata

            [ Małgorzata siedzi na werandzie i czyta gazetę , słyszy kroki zbliżających się osób. Nadchodzi Małgorzata z Anią ]

             

             

            Maryla [ głośno , spokojnie ]

            Dzień dobry Małgorzato , Ania Przyszła Ciebie przeprosić.

             

            Ania [ szybko , głośno , pewnie ]

            Pani Małgorzato jest mi ogromnie przykro , że postąpiłam niegrzecznie i zmartwiłam Marylę i Mateusza, którzy pozwolili mi pozostać na Zielonym Wzgórzu na próbę, mimo że nie jestem chłopcem.

            To co pani powiedziała o mnie jest prawdą. Ale to co Ja powiedziałam o pani też jest prawdą , której nie powinnam była mówić.

            [ ze smutkiem w głosie , z żałością , klęka i prosi o przebaczenie ]

            Pani Małgorzato niech mi pani wybaczy , chyba nie jest pani tak okrutna, by zadawać cierpienie biednej sierocie.

             

            Małgorzata [ dobrotliwie i pocieszająco ]

            No , no moje dziecko zachowałam się okrutnie wobec Ciebie. Nie martw się kolorem swoich włosów. Z wiekiem pociemnieją i nabiorą kasztanowego blasku.

             

            Ania [ z nadzieją w głosie ]

            Dała mi pani nadzieję.

             

            Małgorzata [ rozkazująco , stanowczo ]

            Temu dziecku potrzebne jest dobre wychowanie i edukacja. Poza tym, czy to próba, czy nie próba, powinnaś posłać Ją do szkoły.

            ----------------------------------------------------------------------------------

            Piosenka Ani i Diany

             

            Osoby: Nauczyciel, Ania, Diana, Gilbert, Maryla.

             

            Szkoła [ Ania w szkole , siedzi w ławce z Dianą Barry ,

            tu przeżyje przykry incydent z Gilbertem ]

             

            Nauczyciel [ z ciekawością ]

            Jak się nazywasz ?

             

            Ania [ z dumą w głosie ]

            Ania Shirley

             

            Nauczyciel [ wyniośle , zarozumiale ]

            Nasi uczniowie mają bardzo dobre wyniki w nauce , myślę , że im dorównasz.

             

            Ania [ z pewnością w głosie , dumnie ]

            Na pewno proszę pana. Uczyłam już czytać od siebie dzieci młodsze,

            a poza tym moi rodzice byli nauczycielami. Mamy, więc ze sobą coś wspólnego.

             

            Nauczyciel [ kpiąco , później obojętnie ]

            Rzeczywiście. A teraz zajmij miejsce obok Diany. Wyjmij zeszyt i przepisz

            tekst z tablicy.

             

            Gilbert [ zaczepia Anię , ciągnie Ją za warkocz ]

            Hej marchewka , marchewka [ wyśmiewa , drwi ]

             

            Ania

            [ ze wzburzeniem w głosie , podnosi tabliczkę I ciska nią w głowę Gilberta ]

            Jak śmiesz Ty wstrętny chłopcze !

             

            Nauczyciel [ z wielkim zaskoczeniem ]

            Co to ma znaczyć Aniu Shirley ?

             

            Gilbert [ odważnie ]

            To moja wina , przedrzeźniałem Ją.

             

            Nauczyciel [ z złością w głosie ]

            Przez cały dzień będziesz stała przy tablicy.

             

            Nauczyciel [ podchodzi do tablicy i pisze: „ Andzia ma brzydki charakter’’, rozkazująco ]

            Przepisz to sto razy zanim pójdziesz do domu.

             

            Ania [ Ania wychodzi z klasy z głową podniesioną, jest dumna i rozgniewana na Gilberta ]

             

            Gilbert [ przepraszająco ]

            Poczekaj Aniu przepraszam , że naśmiewałem się z Twoich włosów. Nie obrażaj się na mnie na zawsze. Proszę.

             

            Diana

            [ wykrzykuje i stara się tłumaczyć zachowanie kolegi ]

            Aniu , jak mogłaś ! Gilbert zawsze żartuje z dziewczyn. Mnie bez przerwy nazywa wroną

            i nigdy nie przeprasza !

             

            Ania [ głośno , wyraźnie , stanowczo ]

            To zupełnie co innego być nazwaną Wroną , niż marchewką. Moja dusza zmieniła się w stal Diano. Nigdy nie wybaczę Gilbertowi. Moje rude włosy to przekleństwo

             

            [Ania wraca ze szkoły smutna]

            Och!, Marylo nie wrócę już do szkoły. [ z rezygnacją w głosie ]

             

            Maryla [ z ciekawością w głosie ]

            Co się stało moje dziecko ?

             

            Ania [ z przejęciem ]

            Uderzyłam Gilberta tabliczką , gdyż nazwał mnie marchewką.

             

            Maryla [ karcąco ]

            Powinnam na Ciebie się gniewać. Takie zachowanie pierwszego dnia

            w szkole nie przystoi dziewczynce.

             

            Ania [ spokojnie ze smutkiem w głosie ]

            Kolejny raz Was zawiodłam.

             

            Maryla [ stanowczo , ale przyjaźnie ]

            Myślę , że jesteś dobrym dzieckiem. Nie odeślę Cię do sierocińca.

            Pozostaniesz już z nami na zawsze. Zostaniesz na Zielonym Wzgórzu.

             

            Piosenka na zakończenie.


             

            ,

             

          • Wycieczka na Forty w Piątnicy

          • Dnia 18 czerwca uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce na Forty w Piątnicy, której celem było kształtowanie postaw patriotycznych. Pan Sławomir Abramowicz zapoznał naszą młodzież z historią powstania fortów, a szczególnie z wykorzystaniem ich podczas II wojny światowej. Uczniowie mogli zobaczyć, jak umocnienia wyglądały wewnątrz. Zespół fortów w Piątnicy to ciekawe miejsca widokowe, z którego można obserwować krajobraz Łomży i Piątnicy.

            Na terenie fortu nr III funkcjonuje strzelnica sportowa, na której nasza młodzież mogła postrzelać pod czujnym okiem instruktorów. Zwiedziliśmy również niewielkie Muzeum Militariów.

          • Wycieczka rowerowa kl. VII i VIII

          • 17 czerwca uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w wycieczce rowerowej do Wizny w ramach realizacji programu „Wsparcie szkół podstawowych w Gminie Wizna”. Podczas wycieczki podziwiano m.in. następujące murale: „Uśmiechnięty Kapitan”, „Droga do raju”, „Polskie Termopile”, „Zdjęcie”, „Odchodzący żołnierz”, „Monte Cassino”, „Porucznik Brykalski”. Uczniowie oglądali też pomniki wiźnieńskie: pomnik por. Stanisława Brykalskiego, pomnik Obrońców Wizny oraz zwiedzali Górę Zamkową i kościół parafialny w Wiźnie. Wyjazd przybliżył uczestnikom historię naszej Małej Ojczyzny.

             

            Plan rowerowej wycieczki do Wizny

            opracowany przez uczestników oraz prowadzących projektów:

            1. Zajęcia rozwijające kreatywność w Szkole Podstawowej w Rutkach ” - 3 godziny lekcyjne

            2. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego „ - 3 godziny lekcyjne

            Grupa IV – uczniowie klas VII i VIII - 10 osób

            Termin: 17 czerwca 2021 r. / czas: 14:15 – 18:45 – 6 jednostek lekcyjnych


            Nazwa działania

            Zajęcia z języka angielskiego

            3 godz.

            Zajęcia z kreatywności

            3 godz.

            Zdobycie wiadomości na temat miejsc związanych z historią i kulturą najbliższej okolicy.

             

            Zdobywanie wiedzy w języku angielskim na temat ważnych miejsc historycznych w naszej okolicy .

            Zdobywanie wiadomości na temat miejsc związanych z historią naszej okolicy.

            Przygotowanie dwujęzycznego przewodnika na temat ciekawych miejsc naszej najbliższej okolicy.

             

            Przygotowanie przewodnika w języku angielskim na temat ciekawych miejsc w naszej okolicy.

            Przygotowanie przewodnika w języku polskim na temat ciekawych miejsc w naszej okolicy .

            Utrwalenie umiejętności zamawiania posiłków w restauracji

             

            Utrwalenie umiejętności zamawiania posiłków w języku obcym .

            Ćwiczenie umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych .

            Integracja grupy.

             

            Zintegrownie grupy poprzez wspólną pracę projektową

            .

            Zintegrownie grupy poprzez wspólną pracę projektową.

            Kształtowanie poczucia przynależności do środowiska lokalnego i dumy ze swojego miejsca zamieszkania.

             

            Wyrażanie opinii na temat miejsca swojego zamieszkania oraz opowiadanie o swojej najbliższej okolicy w języku angielskim.

            Kształtowanie postaw związanych z patriotyzmem lokalnym.

            Propozycja sposobów wartościowego spędzania czasu wolnego.

             

            Proponowanie form spędzania wolnego czasu w języku angielskim.

            Rozwijanie umiejętności planowania i wyboru ciekawych form spędzania czasu wolnego w najbliższym środowisku.


            Program wycieczki rowerowej :

            Wycieczka rowerowa przewidziana jest na 6 godzin lekcyjnych, od 14:15 do 18:45.Bierze w niej udział 10 uczniów realizujących projekt. Opiekunami są p. Małgorzata Pawlak oraz p. Justyna Chmielewska. Podczas wycieczki zwiedzamy murale wiźnieńskie :

            • Uśmiechnięty Kapitan”, „Droga do raju”, „Chełmoński” – „Żurawie” i krzyż w zadymce, „Polskie Termopile”, „Zdjęcie”, „Odchodzący żołnierz”, „Monte Cassino”, „Porucznik Brykalski”,

            • pomnik por. Stanisława Brykalskiego

            • pomnik Obrońców Wizny

            • Grodzisko – Góra Zamkowa

            • Kościół parafialny w Wiźnie

            Przy każdym miejscu uczniowie ( podzieleni na grupy ) przedstawiają informacje na temat danego obiektu w języku polskim i angielskim, korzystając z przygotowanych wcześniej na zajęciach prezentacji oraz dwujęzycznego przewodnika po Wiźnie . Opiekunowie odpowiadają na ewentualne pytania i wątpliwości. Robione jest pamiątkowe zdjęcie.

            Podczas wycieczki rozmowy prowadzone są w języku polskim i w języku angielskim. W trakcie przejazdów śpiewane są piosenki w języku angielskim. Na bieżąco sprawdzana jest poprawność językowa oraz używanie właściwych form językowych.

            Informacje dodatkowe :

            Obie prowadzące projekt poświęcają fizycznie 6 jednostek lekcyjnych swojej pracy na wycieczkę – tyle faktycznie zajmuje im opieka nad uczniami w trakcie wyjazdu, chociaż każda z nich zrealizuje do końca roku szkolnego 2020/2021 30 godzin projektowych. De facto więc, będą miały zrealizowane po 3 godziny dodatkowo w grupie VII-VIII.


            Opracowali: uczniowie klas VII i VIII realizujący projekt „Tak bliskie sercu” oraz projekt z języka angielskiego „ My town „ - Grupa IV pod kierunkiem opiekunów - p. Małgorzaty Pawlak oraz p. Justyny Chmielewskiej.

             

             


             

             


             

          • Piknik z okazji Dnia Dziecka w Wiźnie

          • 8 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w pikniku z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiźnie. Atrakcji było co niemiara: tradycyjne „dmuchawce”, nauka chodzenia po linie oraz żonglowania, warkoczyki, tatuaże, bańki mydlane, tańce... A ileż było zabawy! Organizatorzy przygotowali gry edukacyjne i warsztaty z elementami profilaktyki uzależnień, w ramach których nasi uczniowie otrzymali podświetlane długopisy i piłeczki antystresowe. Nie zabrakło również słodkości - waty cukrowej, soczków i lodów. To był udany dzień.


             

          • DZIEŃ DZIECKA

          • Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, zarówno małych, jak i dużych. Z tej okazji pani dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rutkach złożyli swoim uczniom życzenia oraz przygotowali wiele niespodzianek. Tegoroczne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, przybrało w naszej szkole formę zajęć, które miały na celu zintegrowanie społeczności szkolnej po zdalnym nauczaniu. Zaczęliśmy od oddania władzy na pierwszej lekcji w ręce uczniów. Następnie było śpiewanie piosenek z wylosowanym wyrazem przez uczniów poszczególnych klas, wybory Miss i Mistera szkoły, gry i zmagania sportowe na świeżym powietrzu. Klasa VI, w ramach zajęć pozalekcyjnych z kreatywności prowadzonych przez panią Małgorzatę Pawlak, przygotowała inscenizację „Ani z Zielonego Wzgórza”. Nie mogło zabraknąć także słodkości, które uprzyjemniły wszystkim wspólne świętowanie.

            .

             

          • Międzyszkolny Konkurs plastyczno-językowy „Picture Dictionary” w Szkole Podstawowej w Rutkach

          • Konkurs był skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z gminy Wizna, zadaniem których było przedstawienie angielskiego słownictwa za pomocą obrazka oraz prawidłowego podpisu w języku angielskim. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językiem obcym, motywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych, zachęcenie do rozwijania zdolności plastycznych i umożliwienie ich zaprezentowania. Podczas oceny brane były pod uwagę: zgodność z regulaminem i tematyką konkursu, poprawność językowa, pomysłowość, estetyka pracy, samodzielność.

            W konkursie wzięło udział 40 uczniów. Miejsca na podium zdobyły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiźnie, Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie oraz Szkoły Podstawowej w Rutkach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

          • Zbiórka elektrośmieci

          • W dniach 09-12 kwietnia bieżącego roku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. W dniu 13 kwietnia 2021 r. firma Green Office odebrała ze szkolnego boiska zgromadzone elektrośmieci, m.in. telewizory, lodówki, kuchenki, sprzęt komputerowy.

            Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły, ich rodzinom oraz społeczności lokalnej za włączenie się do akcji. Dzięki zbiórce nasza szkoła będzie mogła doposażyć się w sprzęt sportowy lub biurowy.

             

          • Wesołego Alleeluja!

          •  

            Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

            Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

            Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

            By stały się źródłem wzmacniania ducha.

            Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,

            napełni Was pokojem i wiarą,

            niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość

            dla Uczniów naszej szkoły i ich Rodzin

            życzą:

            Pani Dyrektor i Grono Pedagogiczne

             

             

          • Ogłoszenie

          • Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w naszej szkole, decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III objęci są kwarantanną od 17 do 25 marca 2021 r. – nauczanie zdalne.

            Ponadto rząd wprowadził od 22 marca do 11 kwietnia 2021 r. naukę zdalną w klasach I-III. W naszej szkole prowadzone będzie nauczanie poprzez MS Teams.

             

             

          • Walentynki

          • Piątek - 12 lutego, upłynął w szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. Wszędzie królował kolor czerwony, a wszystko to z okazji walentynek - święta zakochanych i zaprzyjaźnionych osób. Jest to szczególny dzień, podczas którego warto zrobić niespodziankę swoim kolegom i przyjaciołom. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III przygotowali serduszka i kartki walentynkowe, które wręczyli swoim sympatiom. Tego dnia w szkole zobaczyć można było wiele uśmiechów na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych, gdyż każdy uczeń otrzymał kartkę z serduszkiem. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli.

            Uczniowie klasy IV, którzy nadal uczą się zdalnie, zorganizowali na lekcji wychowawczej walentynki on-line. Radości było co niemiara ...