• Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony na całym świecie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

            W naszej szkole zainaugurowaliśmy obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Podjęliśmy wiele działań, by przybliżyć dzieciom zdrowym, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich niepełnosprawni koledzy. Odbyły się lekcje poświęcone tej problematyce, została wyświetlona prezentacja poświęcona niepełnosprawności, przeprowadzono różne zabawy integracyjne, czytano bajki terapeutyczne, zostały wykonane gazetki tematyczne.

            Wszystkie te akcje miały na celu przybliżenie naszej szkolnej społeczności problemów osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie świadomość na temat korzyści płynących z integracji z osobami z niepełnosprawnością.

             

             

             

             

             

          • Teatr Lalki i Aktora w Łomży

          • 25 listopada uczniowie klas IV - VIII byli na spektaklu "Jaś i Małgosia 2.0" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

            Scenariusz i reżyseria: Aga Błaszczak

            Scenografia: Katarzyna Leks

            Muzyka: Paweł Rychert

            Animacje: Aga Błaszczak

            Obsada:

            Beata Antoniuk, Miłosz Cieślik, Marzanna Gawrych, Michał Kucharski, Tomasz B. Rynkowski, Julia Sacharczuk

            Cała ludzkość żyje dziś na kredyt Ziemi. Współcześnie każdego roku zużywamy 74 procent więcej zasobów niż ekosystemy naszej planety są w stanie zregenerować. Naukowcy przewidują, że jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, za 50 lat z powodu suszy oraz gorąca cierpieć będzie 3,5 mld ludzi, a średnia roczna temperatura wzrośnie do 29°C. Spektakl „Jaś i Małgosia 2.0” przenosi akcję klasycznej baśni braci Grimm w świat nie tak odległej przyszłości. Jest rok 2070. Planeta Ziemia na zawsze została zmieniona przez katastrofę klimatyczną. Wieloletnia susza i panujący głód zmusza ludzi do walki o przetrwanie. Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi wyznacza dostęp do wody. Większość populacji żyje w megamiastach zarządzanych przez Sztuczną Inteligencję, która kontroluje każdy aspekt życia istot ludzkich. Tymczasem w resztkach zniszczonej Natury, na granicy prawa żyją ostatni outsiderzy…Bliźniacze rodzeństwo Jaś i Małgosia wychowywane jest przez Ojca i Macochę, która wżenia się w rodzinę tuż po śmierci matki dzieci. Ich rodzinę, podobnie jak innych outsiderów, coraz mocniej dotyka susza, głód i wciąż rosnące podatki. Macocha, skupiona na przetrwaniu, chce jak najszybciej pozbyć się dzieci z domu. Jaś i Małgosia zostają porzuceni w lesie, gdzie muszą zmierzyć się z dziką naturą, głodem i wzajemnymi uprzedzeniami do siebie. Zagubione dzieci zostają zwabione do ukrytej w głębi lasu Chatki Cudów, w której wszystko jest możliwe…

             

             

          • Światowy Dzień Życzliwości

          •  

            21 listopada w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości.

            Są dwie szkoły – jedni twierdzą, że ludzie to gatunek z natury zły, drudzy – przeciwnie, że rodzimy się z gruntu dobrzy i tylko niesprzyjające życiowe okoliczności budzą w nas z czasem demony. Nie ma dowodów naukowych ani na potwierdzenie jednej, ani drugiej tezy, jednak szczególnie 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, warto przychylić się do tej drugiej opinii. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

             

          • Święto Niepodległości

          • Rok 1918 był dla Polski przełomowy. Wraz z odzyskaniem niepodległości rozpoczęła się praca nad odbudową ojczyzny. Po 123 latach pod zaborami terytoria podzielone pomiędzy trzy imperia różnił system prawny, monetarny, sądowniczy, język urzędowy i poziom uprzemysłowienia. Integrując kraj, kolejne rządy dążyły do stworzenia nie tylko silnego, ale również nowoczesnego państwa, w którym kobiety mają prawa wyborcze, dzień pracy trwa 8 godzin i wszyscy obywatele są równi wobec prawa. 11 listopada świętujemy wolność, niepodległość i zjednoczenie!

            Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować. Pamiętajmy:

            Nie ma wolności bez prawdy.
            Nie ma wolności bez miłości.
            Nie ma wolności bez solidarności.
            Nie ma wolności bez ofiar.
            Nie ma wolności bez sprawiedliwości.

            10 listopada b.r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tej uroczystości przygotowanej przez uczniów z klasy VIII oraz IV, VI i III przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Na zakończenie uroczystości pan dyrektor Mirosław Wiśniewski podziękował nauczycielom i uczniom za cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

            Nasza szkoła uczestniczyła tego dnia w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

             

             

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej odbywa się w Szkole Podstawowej w Rutkach na początku listopada każdego roku.

            Stanowi on piękną tradycję naszej społeczności i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów.

            Od wielu lat udaje nam się poprzez obcowanie z poezją pielęgnować postawy patriotyczne młodych ludzi, a także uczyć trudnej historii Polski i rozbudzać wrażliwość na piękno Ojczyzny.

             

            Oto laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej, który w tym roku został zorganizowany 4 listopada 2022 r.

             

            Oddział przedszkolny i klasa I

            I miejsce - Julita Górska

            II miejsce - Bartosz Remiszewski

            III miejsce - Wiktoria Wysocka

            Wyróżnienie: Piotr Dąbrowski

            Wyróżnienie: Zuzanna Boryszewska

            Wyróżnienie: Ramotowski Patryk

             

            Klasy II i III

            I miejsce - Maja Chylińska

            II miejsce - Lena Borawska

            III miejsce - Gabriela Marczak

            Wyróżnienie: Marczak Amelia

            Wyróżnienie: Karolina Dołęga

             

            Klasy IV – V

            I miejsce - Kacper Zawłocki

            II miejsce - Milena Zalewska

            III miejsce - Weronika Remiszewska

             

            Klasy VI – VIII

            I miejsce - Gabriela Borawska

            II miejsce - Maja Zawadzka

            III miejsce - Klaudia Przestrzelska

            Wyróżnienie: Anna Słomowska

            Wyróżnienie: Magda Marczak

             

             

             

          • Ślubowanie klasy pierwszej

          • 19 października 2022 r. odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów i pasowania ich na uczniów. W niezwykle podniosłej atmosferze uczniowie klasy pierwszej ślubowali na flagę narodową być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły dokonał symbolicznego pasowania na uczniów, dotykając ołówkiem prawego ramienia każdego dziecka jak dawniej rycerzy mieczem. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

            Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Pan dyrektor złożył pierwszoklasistom życzenia wielu sukcesów w nauce. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od Rady Rodziców upominki. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

            Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

             

          • Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

          • Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!” (B. Conklin)

            Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

             Dnia 13 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły Święto Edukacji Narodowej uczcili uroczystą akademią, podczas której zaprezentowali wiersze i piosenki przygotowane z myślą o nauczycielach i pracownikach obsługi. Zabawne scenki z życia szkoły rozbawiły wszystkich obecnych. Na koniec Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim pracownikom i wręczył symboliczne upominki.

          • Grupa Artystyczna Rekonstrukto

          • 5 października 2022 r. naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina.

            Uczniowie i nauczyciele obejrzeli pokaz historyczny. Zaprezentowano obyczaje i kulturę epoki średniowiecza oraz uzbrojenie rycerzy. Uczniowie brali czynny udział w tym przedstawieniu – stawali się rycerzami, mogli przymierzyć rycerską kolczugę – rodzaj zbroi wykonanej z gęstej plecionki z drobnych stalowych kółek. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak działało dawniej prawo i w jaki sposób je egzekwowano.

            Po przedstawieniu chętni uczniowie mogli zmierzyć się w „walce” z rycerzami oraz przyjrzeć się dokładnie rycerskim akcesoriom. Była to wspaniała lekcja historii, która w przystępny i przyjemny sposób przybliżyła nam średniowieczne realia.

            Dziękujemy!

             

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 4 października 2022r. Samorząd Uczniowski zorganizował w Szkole Podstawowej w Rutkach obchody Światowego Dnia Zwierząt. Najważniejsza tego dnia była zbiórka darów dla schroniska. Wszyscy, którym los potrzebujących pomocy stworzeń nie jest obojętny, przynieśli do szkoły karmę lub dary pieniężne. Za zebraną kwotę została również zakupiona karma. Oprócz tego dużym powodzeniem cieszył się konkurs dla klas 0 - III na wykonanie najpiękniejszego rysunku ulubionego zwierzęcia. Autorami najciekawszych prac okazali się: Filip Borawski, Aleksander Borawski i Antoni Mroczkowski z oddziału przedszkolnego, pierwszoklasistki Beata Grądzka i Maria Kossakowska, Maja Chylińska i Szymon Nitkiewicz z drugiej klasy oraz uczennica klasy trzeciej Amelia Marczak.

            4 października niemal wszyscy ubrali się w stroje z wizerunkami zwierząt. Niektórzy w swoje stylizacje włożyli naprawdę wiele wysiłku. Największą pomysłowością wyróżniły się przedszkolaki: Zuzanna Boryszewska, Piotr Dąbrowski, Julita Górska, Marcelina Maszkowska i Bartosz Remiszewski oraz drugoklasistki: Maja Chylińska, Karolina Dołęga i Gabriela Zalewska. W klasie pierwszej pięknie prezentowała się Maria Kossakowska. Największe natomiast wrażenie robiła kolorowa i pełna energii grupa czwartoklasistów: Aurelia Bobryk, Jakub Boryszewski, Karolina Górska, Milena Zalewska i Dominik Zalewski. Najlepsze stylizacje i najciekawsze rysunki nagrodzono słodyczami.

            Mamy nadzieję, że nasza akcja charytatywna sprawi, iż los opuszczonych i potrzebujących zwierząt będzie chociaż odrobinę bardziej znośny.

             

             

          • Pogadanka Policji na temat "Bezpieczna droga do i ze szkoły"

          • 27.09.2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów z policjantami z Posterunku Policji w Wiźnie. Pogadanka dotyczyła głównie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci  w drodze do szkoły i podczas powrotu oraz niebezpieczeństw pojawiających się, gdy dziecko zostaje samo w domu. Przypomnieli także o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmroku. Podczas spotkania uczniowie zostali poinstruowani, jak zachować się w przypadku zaatakowania przez zwierzę. Podczas prelekcji uczniowie słuchali z dużym zainteresowaniem i zgłaszali mnóstwo własnych pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie!


             

          • Wycieczka do Kina „Millenium” w Łomży

          • W poniedziałek, 26 września, uczniowie klas 0 – V wybrali się do kina Millenium na bajkę „Tedi i szmaragdowa tablica”.

            Żądny przygód, sympatyczny budowlaniec Tedi ponownie pojawia się na ekranach z nowymi przygodami. Tym razem będzie musiał zniwelować skutki starożytnej klątwy, którą wywołał przypadkowo i która spoczęła na jego przyjaciołach, narażając ich na niebezpieczeństwo. Przed bohaterem ryzykowna podróż pełna zagadek i czyhających na niego zagrożeń. Będzie musiał zmierzyć się z trudnościami i pokonać własne słabości. Jak poradzi sobie z tą misją? Czy uda mu się ocalić swoich bliskich i świat od zagłady? My już wiemy:) Polecamy!

          • Rajd pieszy do Pomnika Ofiar Pacyfikacji Wsi Nieławice

          • Tradycją Szkoły Podstawowej w Rutkach jest coroczny rajd pieszy do Pomnika Ofiar Pacyfikacji Wsi Nieławice. Uczestniczą w nim wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Idziemy tam, aby przypominać o niewinnych ofiarach wojny i oddać im hołd poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Patriota musi znać historię swojego kraju, a szczególnie wydarzenia, jakie miały miejsce w najbliższej okolicy.

            Dlatego wspominamy te pełne grozy chwile, kiedy to żołnierze Wehrmachtu pod zarzutem udzielenia przez mieszkańców wsi pomocy dezerterowi dokonali jej pacyfikacji w noc sylwestrową 1944/45 roku. Według zeznań świadków wypadki miały następujący przebieg: ok godz. 1.30 mieszkańców wsi obudziły strzały i płomienie płonących budynków. Wieś była pełna wojska. Żołnierze strzelali do wszystkich, którzy próbowali uciekać w pole. Strzelali także do otwierających im drzwi mieszkańców. Nie oszczędzono ani kobiet, ani dzieci. Ocaleli jedynie ci, którym, mimo strzałów, udało się uciec ze wsi lub ci, którym udało się ukryć w piwnicach zlokalizowanych pod budynkami.

            Zginęli:

            1. Borawska Justyna ur. w 1899 r. w Rutkach, rolniczka – Rutki
            2.
            Borawski Czesław ur. w 1930 r. w Rutkach – Rutki
            3.
            Borawski Henryk ur. w 1925 r. w Nieławicach – Nieławice
            4.
            Borawski Hieronim ur. w 1925 .r w Nieławicach, syn Aleksandra i Salomei z d. Kurkowskiej, rolnik, akt zgonu USC Wizna Nr 91/45 – Nieławice
            5
            . Brzostowska Helena z d. Koźlarzewska ur. w 1906 r. w Siestrzanach, rolniczka – Nieławice
            6.
            Brzostowski Henryk ur. w 1933 r. w Nieławicach, syn Władysława i Heleny z d. Koźlarzewskiej, spalony wraz z rodzeństwem pod stogiem słomy – Nieławice
            7.
            Brzostowska Irena ur. w 1939 r. w Nieławicach, córka j. w.
            8.
            Brzostowski Jerzy ur. w 1935 r. w Nieławicach, syn, j. w.
            9. Brzostowski Wiesław ur. w 1939 r. w Nieławicach, syn j. w.
            10.
            Brzostowski Władysław ur. w 1943 r. w Nieławicach, syn j. w.
            11.
            Brzostowski Zenon ur. w 1937 r. w Nieławicach, syn j.w.
            12.
            Cwalińska Anna z d. Rostkowska ur. w 1896 r. w Rutkach – rolniczka – Rutki
            13.
            Cwaliński Stanisław ur. w 1922 r. w Rutkach, syn Juliana i Anny – rolnik, ojciec był sołtysem – Rutki
            14.
            Domurat Aleksandra ur. w 1876 r. w Wiźnie, rolniczka – Wizna
            15.
            Domurat Wiesława ur. w 1939 r. w Rutkach, córka Franciszka i Wandy z d. Kadłubowskiej – Wizna
            16.
            Kadłubowska Zofia z d. Dąbrowska, lat 52 ur. w Żelechach, córka Aleksandra i Marianny z Nerwińskich – żona Wacława Kadłubowskiego. Akt zgonu USC Wizna Nr 112/45 – Rutki
            17.
            Kalinowski Franciszekur. w 1896 r. w Wiźnie, rolnik- kowal – Rutki
            18.
            Literewska Jadwiga ur. w 1938 r. – dzieci przybyły z Rakowa gm. Drozdowo i zostały spalone pod stertą słomy
            19.
            Literewska Janina ur. w 1931 r. – j. w.
            20
            . Literewski Tadeusz ur. w 1939 r. – j. w.
            21. Mocarski Bolesław, lat 42 ur. w Męczkach, syn Stefana i Balbiny z Przestrzelskich, rolnik. Akt zgonu USC Wizna Nr 187/45 – Męczki
            22.
            Mocarski Jan, lat 50 ur. w Męczkach, syn j. w. Akt zgonu USC Wizna Nr 182/45 – Męczki
            23.
            Mocarska Jadwiga z d. Boryszewska, lat 35 ur. w Męczkach, córka Józefa i Antoniny z Rydzewskich, żona Jana, rolniczka. Akt zgonu USC Wizna Nr 183/45 – Męczki
            24.
            Mocarski Czesław, lat 14 ur. w Męczkach, syn Jana i Jadwigi z d. Boryszewskiej. Akt zgonu USC Wizna Nr 184/45 – Męczki
            25. Mocarska Jadwiga, lat 5 ur. w Męczkach, córka j. w. Akt Zgonu USC Wizna Nr 186/45 – Męczki
            26.
            Mocarska Zofia, lat 7 ur. w Męczkach, córka j. w. Akt zgonu USC Wizna Nr 185/45 – Męczki
            27.
            Napiórkowski Jan ur. w 1900 r. w Nieławicach, syn Antoniego i Walentyny z d. Borawskiej, rolnik. Akt zgonu USC Wizna Nr 35/45 – Nieławice
            28.
            Napiórkowska Władysława z d. Wysocka, lat 44, córka Leopolda i Marianny z Źelechowskich, ur w Kokoszkach – żona Jana. Akt zgonu USC Wizna Nr 36/45 – Nieławice
            29.
            Napiórkowska Eugenia, lat 12 ur. w Nieławicach, córka Jana i Władysławy z Wysockich. Akt zgonu USC Wizna 37/45-Nieławice
            30.
            Napiórkowski Kazimierz, lat 8, ur. w Nieławicach, syn j. w. Akt zgonu USC Wizna Nr 38/45
            31.
            Nowakowski Stefan, lat 40 – zginął, ale bliższe dane o nim osobom żyjącym i pamiętającym tę zbrodnię nie są znane
            32.
            Okurowski Jan, lat 40 ur. w Nieławicach, syn Jana i Józefy z Remiszewskich, rolnik. Akt zgonu USC Wizna Nr 79/45 – Nieławice
            33.
            Osiecka Helena z d. Okurowska ur 31. III. 1916 r w Wołeczkowicach w guberni Mińskiej, córka Józefa i Stefanii z Wądołowskich, rolniczka. Akt zgonu USC Wizna Nr 78/45 – Nieławice
            34
            . Pianko Aleksander ur. w 1904 r. w Wiźnie, rolnik – Wizna
            35.
            Pianko Anna ur. w 1914 r. we Włochówce – żona Aleksandra – Wizna
            36
            . Pianko Jadwiga ur. w 1937 r. w Wiźnie, córka Aleksandra i Anny
            37.
            Pianko Tadeusz ur. w 1941 r., syn j. w.
            38.
            Pianko Zofia ur. w 1933 r. w Wiźnie, córka j. w.
            39
            . Wądołowska Janina z Borawskich ur. w 1906 r w Rutkach – Rutki


             

          • Akcja „Sprzątanie Świata”

          • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?

            Można!

            We piątek 16 września uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.

            Definicja „Sprzątanie świata"- [ z ang. Clean Up the World], akcja międzynarodowa, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcję rozpoczął Ian Kiernan w styczniu 1989 r. w Australii. W 1993 r. przy poparciu Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych akcja rozprzestrzeniła się na inne kraje. Do Polski przeniosła ją pani Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 r. Odbywa się ona co roku we wrześniu, a organizatorem jest fundacja „Nasza Ziemia”. Celem "Sprzątania Świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów, po długofalowe rozbudowane programy ekologiczne.

            Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

          • 83. rocznica obrony Odcinka "Wizna"

          • Bitwę pod Wizną z 1939 roku historycy często nazywają "Polskimi Termopilami". Wówczas to siedmiuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa stawiło opór ponad czterdziestotysięcznym oddziałom niemieckim. W niedzielę 11 września 2022 roku pod pomnikiem żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew w Wiźnie odbyły się oficjalne uroczystości, w których uczestniczyła cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Rutkach.

            Obchody 83. rocznicy obrony odcinka "Wizna", organizowane przez Gminę Wizna, rozpoczęły się w sobotę 10 września koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz zespołu Forteca.

            W niedzielę 11 września 2022 roku uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, po której przeszli pod pomnik Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew. Tam odśpiewano hymn państwowy, a zaproszeni goście - m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski - wygłosili przemówienia. Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do zebranych.


             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Wszystko co dobre, szybko się kończy. Doświadczyli tego również uczniowie naszej szkoły, którzy 1 września zakończyli wakacje. Po dwumiesięcznej przerwie placówka znów będzie tętnić życiem, wypełni się gwarem powracających, pełnych energii i zapału do pracy, uczniów i nauczycieli. Pan dyrektor szkoły Mirosław Wiśniewski podczas uroczystego apelu rozpoczynającego nowy rok szkolny 2022/2023 przywitał uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszystkim uczniom życzył w tym roku sukcesów edukacyjnych i rozwijania talentów, a nauczycielom mądrości i cierpliwości! Po wysłuchaniu przemówienia uczniowie razem z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych.

             

             

             

          • Noc Świętojańska w Wiźnie

          • Noc świętojańska to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Tradycję tę podtrzymuje Gmina Wizna, która przygotowała koncert, konkursy i atrakcje dla dorosłych oraz dzieci.

            Gwiazdą wieczoru był D-Bomb. Festyn był też doskonałą okazją do zaprezentowania się uzdolnionych dzieci i młodzieży ze szkół działających na terenie naszej gminy. Na scenie wystąpili również młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Rutkach z repertuarem muzycznym. Gratulujemy udanego występu!!!

             

          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • Rok szkolny 2021/2022 dobiegł końca. Był to czas bardzo pracowity, ale zarazem też niezwykle owocny – nasi uczniowie zdobywali cenną wiedzę i nowe umiejętności równocześnie rozwijając swoje pasje, talenty i działając na rzecz innych ludzi.

            24 czerwca 2022 r. społeczność uczniowska zebrała się po raz ostatni w tym roku szkolnym. Pan Dyrektor Mirosław Wiśniewski, gratulując wszystkim sukcesów, wręczył wyróżnienia i nagrody tym uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce.

            Po zakończonej części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się do klas, gdzie od swoich wychowawców otrzymali świadectwa kończące ten rok nauki.

            Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom udanego wakacyjnego wypoczynku, wielu niezapomnianych chwil i wrażeń oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.


             

          • Pożegnanie ósmoklasistów

          • ,,Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna.”

            ks. Jan Twardowski

            23 czerwca 2022 r. to kolejny ważny dzień w historii naszej szkolnej społeczności. Podczas uroczystej akademii pożegnaliśmy ósmoklasistów, którzy zakończyli swoją edukację w murach naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie, w podniosłej atmosferze, odbyła się ceremonia przekazania młodszemu rocznikowi Flagi Państwowej i ślubowanie absolwentów.

            Pan Dyrektor podczas swojego przemówienia skierował ciepłe słowa do wszystkich zebranych, dziękując za wspólne lata nauki, radości i trosk. Wraz z wychowawcą p. Markiem Gawkowskim wręczył rodzicom podziękowania za współpracę. Uczniowie: Kamila Rutkowska i Łukasz Jankowski, którzy zostali finalistami XXVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym otrzymali gratulacje oraz nagrody pieniężne od Wójta Gminy Wizna pana Mariusza Soliwody.

            Kochani ósmoklasiści… a właściwie już absolwenci!!! Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego dobrego. Wykorzystajcie jak najlepiej zdobytą wiedzę. Stawiajcie sobie ambitne cele. Niech młodzieńczy entuzjazm i ciekawość świata nigdy Was nie opuszczają. Miejcie odwagę i wytrwałość, by realizować swoje marzenia. Jesteśmy z Was dumni. Powodzenia w nowym rozdziale Waszego życia! Wszak każdy koniec jest przecież początkiem czegoś nowego…

          • Święto Rodziny

          • 1 czerwca 2022 roku odbyło się w naszej szkole Święto Rodziny. Społeczność uczniowska uczciła trzy święta: Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Głównym sponsorem imprezy była Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.

            Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu. Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać” – powiedziała Matka Teresa z Kalkuty. Taką sposobność okazania wdzięczności rodzicom mieli uczniowie podczas akademii. Poprzez inscenizacje, wiersze, piosenki i tańce dziękowali za dobro płynące z rodzinnego domu.

            Na twarzach wszystkich, którzy tego dnia przyszli do szkoły, malowały się radość i satysfakcja. Wśród przygotowanych zajęć każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Zaplanowane dla dzieci i rodziców atrakcje promowały ciekawe pomysły na integrację rodziny i zachęcały do prowadzenia zdrowego stylu życia.

          • Gminny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”

          • Stefek Burczymucha” Maria Konopnicka

            O większego trudno zucha,
            Jak był Stefek Burczymucha,
            „Ja nikogo się nie boję!
            Choćby niedźwiedź… to dostoję!
            Wilki?… Ja ich całą zgraję
            Pozabijam i pokraję!
            Te hieny, te lamparty
            To są dla mnie czyste żarty!

            A pantery i tygrysy
            Na sztyk wezmę u swej spisy!
            Lew!… Cóż lew jest?! - Kociak duży!
            Naczytałem się podróży!
            I znam tego jegomości,
            Co zły tylko, kiedy pości.
            Szakal, wilk?… Straszna nowina!
            To jest tylko większa psina!…
            (Brysia mijam zaś z daleka,
            Bo nie lubię, gdy kto szczeka!)
            Komu zechcę, to dam radę!
            Zaraz za ocean jadę
            I nie będę Stefkiem chyba,
            Jak nie chwycę wieloryba!”

            I tak przez dzień boży cały
            Zuch nasz trąbi swe pochwały,
            Aż raz usnął gdzieś na sianie…
            Wtem się budzi niespodzianie.
            Patrzy, aż tu jakieś zwierzę
            Do śniadania mu się bierze.
            Jak nie zerwie się na nogi,
            Jak nie wrzaśnie z wielkiej trwogi!
            Pędzi jakby chart ze smyczy…
            „Tygrys, tato! Tygrys!” - krzyczy.
            „Tygrys?…” - ojciec się zapyta.
            „Ach, lew może!… Miał kopyta
            Straszne! Trzy czy cztery nogi,
            Paszczę taką! Przy tym rogi…”

            Gdzie to było?”
            „Tam na sianie.
            Właśnie porwał mi śniadanie…”
            Idzie ojciec, służba cała,
            Patrzą… a tu myszka mała
            Polna myszka siedzi sobie
            I ząbkami serek skrobie!…

            Któż z nas nie zna tego wiersza? 18 maja b.r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego pod patronatem Wójta Gminy Wizna p. Mariusza Soliwody. Celem konkursu było zapoznanie się z twórczością Marii Konopnickiej, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz wspieranie zainteresowań uczniów.

            Nasi uczniowie zostali laureatami konkursu w następujących kategoriach:

            Maja Zawadzka (kl. V) – I miejsce (klasy IV – VI);

            Kinga Kossakowska (kl. VII) – I miejsce (klasy VII – VIII);

            Szymon Gajewczyk (kl. VIII) – II miejsce (klasy VII – VIII).

            Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!