• Wycieczka do Augustowa

          • 17 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Augustowa. Zaczęliśmy od rejsu do Studzienicznej – przez jezioro Necko (pow. 400 ha; max gł. 25 m), jezioro Białe (pow. 480 ha; max gł. 30 m) oraz jezioro Studzieniczne (pow. 250,1 ha; max gł. 30,5 m) - połączone ze sobą Kanałem Augustowskim.

            Zauroczyła nas niezwykłość Kanału Augustowskiego, zaciekawiły liczne atrakcje turystyczne widoczne na brzegu jeziora Necko. Przepływaliśmy przez rzeczkę Klonownicę, najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce. Wpływając na jezioro Studzieniczne, statek pokonał śluzę Przewięź, po czym zawinął do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie. To miejsce kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. 9 czerwca 1999 roku na pokładzie statku Serwy przybył tam niezwykły gość - Ojciec Święty Papież Jan Paweł II. Papież odbył rejs z przystani przy Ośrodku Pacyfik do Studzienicznej. Na tej trasie wytyczono Szlak Papieski, który do dziś przypomina o wizycie czcigodnego gościa. Dla upamiętnienia tej wizyty ufundowany został w Studzienicznej pomnik Jana Pawła II.

            Wycieczkę zakończyliśmy w Regionalnym Centrum Rekreacji „Kaktusik”, gdzie zjedliśmy obiad i skorzystaliśmy z dostępnych atrakcji.

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 3 Maja – cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak Ojczyzna i patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez uczniów.

            29 kwietnia w naszej szkole było patriotycznie i przede wszystkim edukacyjnie, a to w związku ze zbliżającymi się majowymi świętami. Wspólne odśpiewanie hymnu i część artystyczna przygotowana przez uczniów to już tradycja obchodów Święta Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w społeczności Szkoły Podstawowej w Rutkach.

            Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo i przeminęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych czasach naszej historii sprawiali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra pragnienia wolności. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.


             

          • Wesołego Alleluja !

          •  

             

            Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
            wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
            wiosny i wiarą w sens życia.
            Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
            Zmartwychwstania Pańskiego
            oraz smacznego Święconego w gronie
            najbliższych osób.

            Życzą Dyrektor, pracownicy i społeczność uczniowska

            Szkoły Podstawowej w Rutkach

             


             


             


             

          • Karol Wojtyła – Jan Paweł II – Papież Polak

          • Nie ma Go już wśród nas. Niemniej jednak jego słowa i czyny są nadal żywe. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

            1 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia, upamiętniająca rocznicę śmierci Ojca Świętego. Chcieliśmy w ten sposób oddać cześć naszemu ukochanemu rodakowi. Jan Paweł II niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu, brał w obronę ubogich, cierpiących prześladowanych i chorych. Papież kochał wszystkich, każdego człowieka, a szczególnie dzieci i młodzież. Ludzie młodzi mieli szczególne miejsce w sercu papieża. Jan Paweł II mówił, że im ufa, że w nich wierzy, że młodzież jest Jego nadzieją. Ojciec Święty był wspaniałym przewodnikiem, pokazał jak budować prawdziwą miłość.

            Ojcze Święty bądź dla nas przyjacielem, drogowskazem i autorytetem.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole

          • Niektórzy ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Są jednak tacy, którym ten zwrot tak lekko przechodzi przez usta, że sprawiają wrażenie, jakby rozumieli, co im się właśnie wymsknęło. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni. Niektórzy ludzie z autyzmem rozpaczają z powodu przygnębiających myśli, inni zasiedlają słoneczną stronę życia. Życie w autyzmie jest kiepskim przygotowaniem do życia w świecie bez autyzmu. Uprzejmość zastawiła wiele pułapek, w które można wpaść. Ludzie z autyzmem żadnej nie ominą; są w tym mistrzami.” (Axel Brauns, Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świcie.).

            2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

            Na korytarzach szkolnych zawisły gazetki i plakaty na temat autyzmu. 31 marca ubraliśmy się na niebiesko, żeby w ten symboliczny sposób pokazać, że rozumiemy problemy osób z autyzmem i je wspieramy. Zostały wyświetlone prezentacje na temat spektrum autyzmu, dostosowane do grup wiekowych uczniów.

            Pamiętajmy: Autyzm – wystarczy zrozumieć. Tylko tyle i aż tyle...

             

          • Sprawozdanie z wycieczki do Teatru Lalki i Aktora w Łomży

          • W czwartek 17 marca 2022 roku klasy V-VIII ze Szkoły Podstawowej w Rutkach uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

            Na początku, po wejściu do teatru, udaliśmy się po wysokich schodach na szczyt wieży widokowej, aby podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Łomży. Schodząc, mogliśmy podziwiać piękne, ręcznie wykonane lalki, wykorzystywane do innych przedstawień. Następnie przyszedł czas na spektakl pt. „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie“ opowiadający o problemach młodego człowieka we współczesnym świecie. Po przedstawieniu pojechaliśmy do pizzerii, gdzie miło spędziliśmy czas. Do szkoły wróciliśmy około godziny 13:00.

            Przedstawienie bardzo nam się podobało. Polecamy!

             

          • Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Łomży – „Czerwony Kapturek”

          • W dniu 9 marca uczniowie klas 0 - IV mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie „Czerwony Kapturek”, wystawiane na deskach Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

            Czerwony Kapturek” to opowieść o strachu, który ma wielkie oczy i sile przyjaźni, która pokonuje największe przeszkody i o tym, że w najgorszej opresji zawsze można liczyć na wiernych przyjaciół. Twórcy spektaklu, przekraczając granice sceny, wciągali w swoją opowieść najmłodszych widzów, aby teatr kojarzył im się przede wszystkim z przyjemnością i zabawą. Spektakl uczył, bawił i zaskakiwał, a wpadające w ucho piosenki nadawały mu bajkowego nastroju...

             


             

          • Walentynki

          • Dnia 14.02.2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Dzień ten, pomimo pandemii COVID -19 wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy.

            Podczas Walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano różnymi, czerwonymi serduszkami. Uczniowie klas 0-IV, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych skrzynek w swoich klasach. Następnie – Walentynkowy Listonosz „Amorek” – rozdawał pocztę. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.


             

          • Wesołych Świąt!

          •  

             

            Święta to wyjątkowy czas,

            kiedy wszyscy możemy na chwilę zwolnić

            i pochylić się nad swoim życiem.

            Niech będą one okazją, aby nabrać sił

            niezbędnych do podejmowania owocnych inicjatyw

            w całym nadchodzącym nowym 2022 roku.

             

            Życzą Dyrektor i Grono Pedagogiczne

            Szkoły Podstawowej w Rutkach

             

             



             

          • Boże Narodzenie.

          • Boże Narodzenie to urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Nie ma tych świąt bez Pana Jezusa. W wirze zajęć, przygotowań przedświątecznych i świątecznych przeżyć, nie możemy zgubić tego co najważniejsze – Bożego Dzieciątka. Z Bożym Narodzeniem ściśle złączone są: pasterka, jasełka i kolędnicy.

            W naszej szkole również chcieliśmy przeżyć radość tajemnicy Bożego Narodzenia. Wybrani uczniowie z klasy IV, V i VII z zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie akademii. W tym roku nie były to tradycyjne jasełka, gdzie można było zobaczyć postaci: Józefa, Maryi, aniołów, pasterzy czy królów. Przygotowaliśmy montaż słowno – muzyczny, który miał nas przybliżyć do tych wyjątkowych świąt. Młodzi artyści recytowali wiersze oraz śpiewali piękne kolędy i pastorałki.

            Poczuliśmy magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, które każdy z nas przeżyje w gronie rodzinnym.

          • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

          • Ze Świętami Bożego Narodzenia zrosły się nierozerwalnie kolędy. Śpiew kolęd i pastorałek stanowi stary i piękny zwyczaj w naszej polskiej tradycji. Opiewa on narodziny Boga – Człowieka. Kolędują wszyscy. Śpiewamy je w kościele, w domu, a nawet w szkole.

            15 grudnia 2021 roku w naszej szkole odbył się już po raz kolejny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Zgłosiło się 25 uczestników. Konkurs przeprowadzony był w trzech grupach wiekowych. Grupa I to uczniowie klasy „0” i klasy I, grupa II to drugo-, trzecio- i czwartoklasiści, a grupę III stanowili uczniowie klas starszych. W każdej z grup znalazły się prawdziwe talenty wokalne, a wykonanie przygotowanych utworów zachwyciło uczestników i członków komisji. W konkursie zostali wyłonieni i nagrodzeni laureaci. Nie zabrakło też wyróżnień.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów.


             


             


             

          • Mikołajki.

          • 6 grudnia... Każde dziecko i każdy dorosły dobrze zna tę datę....To w tym dniu wszyscy czekamy na prezenty i niespodzianki. I tak się szczęśliwie złożyło, że naszą szkołę odwiedził mikołaj wraz ze śnieżynkami. Uczniowie i nauczyciele - wszyscy byli ubrani na czerwono albo mieli mikołajkowe gadżety. Wszyscy, którzy byli grzeczni otrzymali upominki i garść życzeń.

          • Projekt "Wsparcie szkół podstawowych w gminie Wizna".

          • W listopadzie 2021 r. zakończyły się zajęcia teatralne, realizowane w dwóch grupach w ramach projektu „Wsparcie szkół podstawowych w gminie Wizna”. Zadaniem tych spotkań było rozwijanie uzdolnień aktorskich, plastycznych, muzycznych i innych predyspozycji indywidualnych uczniów. Podczas zajęć uczestnicy ćwiczyli prawidłową wymowę, wykonywali ćwiczenia uwzględniające zabawę głosem, mimikę, gest oraz ekspresję, tworzyli dialogi i improwizowane scenki oraz doskonalili umiejętności interpretacji wierszy oraz aktywnie tworzyli proste dekoracje teatralne i elementy kostiumów. Jako efekt końcowy grupa składająca się z uczniów klas drugiej i trzeciej zaprezentowała społeczności szkolnej przedstawienie „Wesoły świat Jana Brzechwy”, natomiast czwarto- i piątoklasiści wystąpili w inscenizacji „Wyspy, których nie ma”.


             

          • 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze...

          • 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze… Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm, 10 listopada 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszyscy uczniowie ubrani w stroje galowe, z przypiętymi kotylionami, uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. O godzinie 11:11 dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność” cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski, przystępując tym samym do akcji #SzkołaDoHymnu, organizowanej przez MEN. Głównym celem dzisiejszego święta było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki takim uroczystościom dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

          • Akcja charytatywna. Licytacje dla Julki.

          • Podstawowym celem akcji jest uświadomienie uczniom, że nawet najmniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie komuś udzielona istotna pomoc. Akcja ta odbywała się w Szkole Podstawowej w Rutkach w dniach 25-29 października 2021 r. Po podliczeniu monet zebranych w skarbonkach i dochodu ze sprzedaży słodyczy uzyskaliśmy kwotę 2 410,68 zł. Cała suma została wysłana na konto Julii Kierzkowskiej z Jedwabnego.

          • Szkolny Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej

          • 8 listopada 2021 r. został przeprowadzony Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej. Od lat konkurs ten stanowi piękną tradycję naszej społeczności i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Poprzez obcowanie z poezją możemy pielęgnować postawy patriotyczne młodych ludzi, a także uczyć ich trudnej historii Polski i rozbudzać wrażliwość na piękno Ojczyzny.

            Recytatorzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: I - oddział przedszkolny i klasa I, II - klasy II i III, III - klasy IV – V oraz najstarsza - klasy VII i VIII.

            Ocenie podlegały: wymowa i intonacja, umiejętności interpretacji tekstu, dobór repertuaru oraz wrażenie artystyczne i estetyczne.

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja.

             

            Laureaci Szkolnego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej:

            1. Chylińska Maja kl. I – miejsce I

            2. Wysocka Wiktoria kl. 0 – miejsce II

            3. Górska Julita kl. 0 – miejsce III

            4. Nitkiewicz Hubert kl. III – miejsce I

            5. Zawłocki Kacper kl. III – miejsce II

            6. Borawska Lena kl. II – miejsce III

            7. Zawadzka Maja kl. V – miejsce I

            8. Borawska Amelia kl. V – miejsce II

            9. Borawska Gabriela kl. V – miejsce III

            10. Grajewczyk Szymon kl. VIII – miejsce I

            11. Kossakowskla Kinga kl. VII – miejsce II

            12. Przestrzelska Klaudia kl. VII – miejsce III

             

             

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          • Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna, na którą pierwszoklasiści oczekują z wielką niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli.

            28 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Rutkach odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci, zebrali się wraz z rodzicami w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali gimnastycznej. Wszystkich zgromadzonych powitał pan dyrektor Mirosław Wiśniewski i wychowawca klasy pierwszej pani Karolina Bałazy. Gościem specjalnym na uroczystości był Wójt Gminy Wizna Pan Mariusz Soliwoda.

            W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły, że będą dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Ceremonia ślubowania dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wielu wzruszeń, a nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów. Mamy nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie naszym pierwszoklasistom wiele radosnych chwil.