8 września uczciliśmy pamięć bohaterów bitwy pod Wizną - na obchodach nie mogło zabraknąć reprezentacji naszej szkoły. Przypomnieliśmy sobie o odważnych żołnierzach, którzy bronili naszej ziemi w 1939 roku,. oddaliśmy im hołd. Ich bohaterstwo jest dla nas inspiracją i przypomina o wartościach takich jak odwaga i poświęcenie. Ich walka, choć trwała jedynie trzy dni, była niezwykle istotna i nazywana jest "Polskimi Termopilami". Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju.
85. rocznica Obrony Odcinka "Wizna"
- 2
Noc Świętojańska w Wiźnie
Noc świętojańska to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca. Tradycję tę podtrzymuje Gmina Wizna, która przygotowała koncerty, konkursy i atrakcje dla dorosłych oraz dzieci. Festyn stał się też doskonałą okazją do zaprezentowania się uzdolnionych dzieci i młodzieży ze szkół działających na terenie naszej gminy. Na scenie wystąpili również młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Rutkach. Gratulujemy udanego występu!!!
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej w Rutkach
Zakończenie roku szkolnego w naszej szkole zawsze jest wyjątkowym momentem, pełnym emocji, radości i refleksji. To czas, kiedy uczniowie żegnają swoich nauczycieli i kolegów, zamykają kolejny etap nauki i rozpoczynają zasłużone wakacje.
W uroczystości zakończenia roku szkolnego wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Spotkanie otworzył pana dyrektor Mirosław Wiśniewski, który wygłosił przemówienie okolicznościowe. Kulminacyjnym punktem było uroczyste wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz licznych nagród książkowych, które zostały przyznane za osiągnięcia uczniów w minionym roku szkolnym.
Gratulujemy osiągnięć w roku szkolnym 2023/2024.
Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!
1
Wycieczka do Klubu Jeździeckiego – Czubajka
17 czerwca 2024 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach uczestniczyli w wycieczce do Klubu Jeździeckiego – Czubajka w Czubajowiźnie. Wycieczkę dla klasy wygrała Gabrysia Zalewska, która zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Psie Troski”, organizowanym przez Fundacja Serce Świata. Atrakcji i wrażeń dla uczniów było mnóstwo:) Gościem specjalnym był sam autor „Psich Trosk” Tom Justyniarski. Dziękujemy za miłe przyjęcie:)
27
Klub „Senior+” z Wizny w Szkole Podstawowej w Rutkach
17 czerwca 2024 r. w naszej szkole gościliśmy Klub „Senior+” z Wizny. Członkowie klubu zaprezentowali uczniom klas 0-III montaż słowno- muzyczny. Mieliśmy okazję posłuchać pięknie zinterpretowanych wierszy Jana Brzechwy. Seniorzy uświetnili występ wesołymi, dziecięcymi piosenkami. Była to wspaniała gra aktorska seniorów. Na koniec występu czekała niespodzianka. Każde dziecko i wychowawcy klas otrzymali piękne upominki. My naszych gości nagrodziliśmy gromkimi brawami i słodkimi upominkami.
3
XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „ Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
Mamy to! Uczeń naszej szkoły Szymon Mroczkowski z klasy III zajął III miejsce w I grupie wiekowej na etapie regionalnym XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Na etapie wojewódzkim tegoż konkursu otrzymał wyróżnienie (I grupa wiekowa - klasy 0-III).
Organizatorem konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia – Oddział Regionalny w Białymstoku.
Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Gratulujemy:)
2
Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym
W piątek, 7 czerwca 2024 roku w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy odbył się finał XXIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym. Wzięło w nim udział 45 uczniów szkół podstawowych. Szkołę Podstawową w Rutkach reprezentowały finalistki etapu szkolnego WKWoBbPN: Amelia Borawska, Gabriela Borawska, Kinga Gawryś
Finaliści rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Wyniki wyłoniły 10 najlepszych uczestników, którzy wzięli udział w drugim etapie finałowym, gdzie w obecności pozostałych uczniów, nauczycieli i pracowników Parku odpowiadali na pytania dotyczące biebrzańskiej przyrody, historii i kultury. Rozpoznawali miejsca na mapie Parku, a także dźwięki przyrody, żywe okazy ulistnionych pędów drzew i krzewów oraz przedstawione na zdjęciach obiekty, rośliny i zwierzęta żyjące nad Biebrzą. Uczennice naszej szkoły godnie reprezentowały naszą społeczność.
Amelka Borawska zdobywając III miejsce, uzyskała tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym.
Park zorganizował również prelekcję skierowaną do nauczycieli i uczniów pt.
„W poszukiwaniu wartości. Badania kultury ludowej z perspektywy muzeologicznej” wygłoszoną przez Krzysztofa Snarskiego z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Jestem bardzo szczęśliwa 😊 z osiągnięć moich uczennic – Małgorzata Czarnowska.
3
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Rutkach
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że świat bez dzieci byłby szary i nudny. Przecież to właśnie ich śmiech i radość są dla nas tą siłą, która nas napędza i motywuje do dalszego działania. W końcu, nie bez powodu, mówiąc o swoich pociechach, mamusie nazywają je pieszczotliwie słoneczkami lub promyczkami. Dlatego pedagodzy postanowili wspólnymi siłami zorganizować dla naszych uczniów różne atrakcje w dniu ich święta. Bo które dziecko nie zasługuje na odrobinę rozpieszczenia i pokazania, jak jest ważne? Dotyczy to zarówno tych najmłodszych brzdąców, jak i trochę starszych, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziećmi swoich rodziców.
I tak oto w środę 5 czerwca 2024 roku, tuż po zakończonym próbnym egzaminie siódmoklasistów, w ramach odprężenia i poprawy humoru naszą zabawę rozpoczęliśmy od dyskoteki trwającej przez dwie godziny lekcyjne. Cóż to była za zabawa! Żebyście tylko widzieli naszych uczniów wywijających na parkiecie. Muzykę zapewniły nam uczennice klasy VII, serwując przeboje z całego przekroju gatunków muzycznych, tak by każdy znalazł coś dla siebie.
Po zakończeniu zabawy przyszedł czas na błogie chwile odpoczynku. Po posiłku i nabraniu sił kontynuowaliśmy zabawę przy ognisku. Zostało one połączone z piknikiem, na który nasi uczniowie mogli zabrać ulubione smakołyki oraz koce, żeby można było odpocząć, wygrzewając się na słońcu. Piknik ten połączony z grillem trwał 3 godziny lekcyjne.
Było naprawdę wspaniale! Szkoła zapewniła potrzebny na grilla prowiant. Uczniowie mieli zabrać ze sobą jedynie dobry humor.
Pragniemy w imieniu uczniów bardzo serdecznie podziękować Radzie Pedagogicznej za zorganizowanie takiego wydarzenia. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wkład Waszej pracy w to przedsięwzięcie - przygotowanie i zorganizowanie naszego święta.
Rada Pedagogiczna wraz z Samorządem Uczniowskim pragną złożyć najszczersze życzenia wszystkim dzieciom, zarówno tym małym, jak i dużym. Pamiętajcie, to wy jesteście przyszłością, możecie zmieniać świat, dlatego nie bójcie się marzyć i konsekwentnie dążyć do realizacji swoich celów. Powodzenia!
15
Lekcja terenowa. Temat : Moja małą Ojczyzna
04 czerwca klasa VII miała rowerową lekcję geografii . Tematem lekcji były ,,Walory Mojej Małej Ojczyzny ‘’. Doskonaląc jazdę rowerową w grupie , poznawaliśmy dolinę dolnego basenu Biebrzy z Wieży Widokowej im. Wiktora Wołkowa w Burzynie oraz historię zasiedlania tych miejsc na wzgórzach w Samborach . Kondycja fizyczna oraz pogoda dopisały .
2
Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej „ Klasa w terenie”
W Szkole Podstawowej w Rutkach została wprowadzona we wrześniu 2023 roku w klasie III innowacja pedagogiczna „ Klasa w terenie”. Projekt zakończył się w maju 2024 roku.
Przedmioty, na których był wprowadzony projekt to: edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja plastyczna i edukacja techniczna.
Projekt edukacyjny miał zapewnić wysoką jakość kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych dzieci. Głównymi jej celami było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację, doświadczenie i kreatywne myślenie oraz rozwijanie sprawności grafomotorycznej uczniów.
Cele projektu edukacyjnego:
-
poszerzenie wiedzy i umiejętności w otaczającym ucznia świecie;
-
rozbudzenie zainteresowań historią regionu i miejsca zamieszkania;
-
kształtowanie postawy szacunku wobec innych;
-
rozwijanie umiejętności poszukiwań i wykorzystania zdobytych informacji oraz wyrabianie odpowiedzialności za powierzone zadania;
-
integracja zespołu oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
-
nauka przez zabawę.
Opis projektu:
Innowacja “Klasa w terenie” została opracowana w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny. Innowacja zakładała, iż dzieci zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym je świecie, a także nauczą się obserwacji przyrody. Od września do maja zostało wykonane 10 zadań:
-
Obserwacja przyrody - spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.
-
Plastyka w terenie - tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani wiosny/lata/jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści itp.
-
Obserwacja chmur - wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.
-
Lektura w terenie: wspólne czytanie zakończone rysunkami.
-
Wyjście w “ciekawe miejsce” - kino, teatr, muzeum, biblioteka lub inne.
-
Instrumenty z darów natury - np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd.
-
Zabawa/ gra w terenie - przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Zabawa w przyrodników - zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.
-
Przyrodniczy labirynt kolorów.
-
Praca grupowa - stworzenie katalogu roślin - zadanie polegające na stworzeniu "minizielnika" ze znalezionych liści drzew lub roślin.
-
Piknik - wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.
Koordynator projektu: Karolina Bałazy
47-
Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja pełna uśmiechu”
29 maja 2024 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja pełna uśmiechu” zorganizowany przez bibliotekę szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiźnie.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie utworów dla dzieci pełnych optymizmu i humoru,
- zachęcanie uczniów do sięgania po poezję dziecięcą,
- kształtowanie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną,
- rozwijanie zainteresowań i zdolności związanych z recytacją,
- rozwijanie umiejętności wyrażania treści utworu poetyckiego gestem i mimiką.
Spośród reprezentujących naszą szkołę recytatorów laury w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:
II miejsce – Gabriela Borawska, klasa VII
III miejsce – Amelia Borawska, klasa VII
III miejsce – Kacper Zawłocki, klasa V
Gratulujemy:)
Wycieczka do Parku Rozrywki Mandoria
23 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli w wycieczce do największego w Polsce całorocznego Parku rozrywki– Mandoria.
Mandoria to moc atrakcji pod jednym dachem. Kolejki górskie, wielkie karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Wszystko w jednym miejscu. Mnóstwo atrakcji dla całej rodziny! Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni:)
8
Trawestacja „Balladyny” Juliusza Słowackiego w Szkole Podstawowej w Rutkach
Chyba większość z nas nie przepada za szkolnymi lekturami, co może być całkiem zrozumiałe. Długie, często zawiłe teksty, mnóstwo bohaterów oraz miejsc akcji… nie ułatwiają lektury. Ale, co powiedzielibyście, gdyby ktoś zaproponował wam lepsze rozwiązanie? Albo rzucił na lekturę inne światło poprzez inscenizację artystyczną?
Bo przecież, kto nie lubi artystów? Oni to mimiką twarzy, gestykulacją oraz intonacją głosu potrafią wykreować postać, która zapada w pamięć. I tak właśnie zrodził się pomysł, by pod nadzorem naszej polonistki, pani Małgorzaty Pawlak, stworzyć alternatywną interpretację dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Utwór ten miał być przedstawiony w rytmie rap, ale ostatecznie ustaliliśmy, iż zaprezentujemy go w wersji mówionej.
Premiera naszego przedstawienia odbyła się 17 maja 2024 roku i spotkała się z ciepłym odbiorem ze strony uczniów oraz grona pedagogicznego. Samo zakończenie było olbrzymią niespodzianką dla wszystkich widzów, ale pozostanie to naszą słodką tajemnicą. Cóż, być może kiedyś pokusimy się, żeby ją zdradzić, ale jeszcze nie teraz. Jeżeli zastanawiacie się, jak stworzyliśmy kostiumy, to nie martwcie się, gdyż podeszliśmy do tej sprawy naprawdę kreatywnie. Wszyscy uczniowie klasy VII wyglądali wspaniale, a w połączeniu z drzemiącym w nas talentem przedsięwzięcie wypadło wręcz rewelacyjnie!
Chcecie zobaczyć? Jest to możliwe dzięki zdjęciom, których autorką jest pani Magdalena Mitelsztet. Zostały umieszczone pod treścią artykułu.
Podziękowania należą się wszystkim uczniom klasy VII za wzięcie udziału w tym przedstawieniu. Byliście świetni! Ale przede wszystkim chcemy serdecznie podziękować pani Małgorzacie Pawlak za poprowadzenie nas podczas tego wyzwania. Jesteśmy bardzo wdzięczni.
A teraz spójrzcie na zdjęcia i sami oceńcie, jak nam poszło. Życzymy przyjemnych wrażeń.
15
Święta majowe
Święta majowe uczciliśmy śpiewem hymnu i piosenek, recytacjami, tańcem z biało-czerwonymi wstęgami. Klasa VI przedstawiła historię Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Zwycięstwa. Wszyscy zaśpiewaliśmy „Witaj Majowa Jutrzenko”. Uczniowie wzięli udział w quizie, podczas którego wykazali się wiedzą o ważnych wydarzeniach w naszej Ojczyźnie. Było emocjonalnie, historycznie, niezapominanie…
9
Dzień Ziemi
19 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa VII przygotowała plakaty oraz liczne rysunki o współczesnym świecie. Napisaliśmy list do naszej Ziemi, opisaliśmy, jak dbamy o nią razem ze swoimi rodzinami oraz w jaki sposób staramy się, by pozostała czysta i piękna. My, jako wspólnota szkolna, bardzo angażujemy się w zdrowie naszej planety, dbamy o nią i staramy się, aby była w dobrej kondycji. Dlatego pamiętajmy, mamy jedną Ziemię, a nie kilka, więc warto zadbać o naturę i jej bezpieczeństwo.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym i dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni je hałas, cisza, czy nawet materiał, z którego wykonane są ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.
Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa szkolnego na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Nasza szkoła włączyła się w akcję promowania otwartości, empatii i zrozumienia odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu.
W naszej szkole z tej okazji przygotowano gazetkę z najważniejszymi informacjami o trudnościach, z jakimi mierzą się osoby ze spektrum. Aby przybliżyć sposób patrzenia na świat i odmienne zachowania osób z autyzmem pani Karolina Bałazy i pani Magdalena Mitelsztet przygotowały zajęcia edukacyjne, podczas których zaprezentowano filmy: Tacy jak Wy – Autyzm; Świat oczami dzieci z spektrum autyzmu; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – zachowania; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – metro; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – zmysły; Zobacz czym jest dla autystyków autyzm; Autyzm. Poznaj, zanim ocenisz. Uczniowie uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Podczas zajęć nie zabrakło również ćwiczeń, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Tego dnia wszyscy, którzy należą do społeczności szkolnej, nosili ubrania w kolorze niebieskim.
5
Radosnych Świąt Wielkanocnych:)
Z okazji Świąt Wielkanocnych: miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze. Pracy, która pomaga żyć. Uśmiechów bliskich i nieznajomych, które pozwalają lżej oddychać i szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie.
życzą
Dyrektor, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Rutkach
Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Wszystko zaczęło się wiosną 1920 roku. W polskim miasteczku o nazwie Wadowice mieszkali państwo Wojtyłowie. Mieli małe mieszkanie, w którym 18 maja na świat przyszedł chłopiec. Otrzymał on imię Karol. Ten chłopiec to przyszły papież Jan Paweł II.
27 marca 2024 roku w naszej szkole odbyła się akademia, która przybliżyła nam postać Jana Pawła II. Uczniowie klasy III i IV z zaangażowaniem przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny o naszym rodaku. W ten sposób oddajemy cześć naszemu ukochanemu Ojcu Świętemu. Pragniemy wyrazić podziw i ogromną wdzięczność Papieżowi za Jego pełną miłości posługę Kościołowi i rodzinie ludzkiej. Za to, że niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu, że brał w obronę ubogich, cierpiących, prześladowanych i chorych, że swym przykładem uczył kochać wszystkich, każdego człowieka. Przede wszystkim za to, że tak kochał dzieci i młodzież. Do każdego z nas mówi „Nie lękajcie się”.
Jan Paweł II ostawił nam ogromne duchowe dziedzictwo: przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz skarb swojego nauczania.
Ojcze Święty, swoim codziennym życiem i czynami postaramy się udowodnić, że wciąż pamiętamy o Tobie i Twoich naukach.
Wycieczka do Kina "Helios" w Łomży
Uczniowie naszej szkoły z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wybrali się do Kina "Helios" w Łomży. Klasy 0 - II były na bajce "Wyspa Puffinów", a klasy starsze na filmie "Za duży na bajki 2".
Celami wycieczki były:
- integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz środkach transportu,
- poznanie miejsc z zakresu kultury w regionie.
Oba seanse dostarczyły uczniom dużej dawki zabawy i pozytywnych emocji. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole
W Pierwszy Dzień Wiosny (21 marca) obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomów. Dlatego 21.03 to Dzień Kolorowej Skarpetki, a kolorowym symbolem świadomości problemu jest założenie skarpetek nie do pary. To symbol niedopasowanych chromosonów, symbol niedopasowania społecznego.
W tym szczególnym dniu uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki z różnych niepasujących par na znak tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Pani Karolina Bałazy i pani Magdalena Mitelsztet przygotowały zajęcia dydaktyczne dla młodszych klas, jak również gazetki tematyczne na korytarzach szkolnych.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć!
3
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie