• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          •  

            Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym i dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni je hałas, cisza, czy nawet materiał, z którego wykonane są ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

            Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa szkolnego na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Nasza szkoła włączyła się w akcję promowania otwartości, empatii i zrozumienia odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu.

            W naszej szkole z tej okazji przygotowano gazetkę z najważniejszymi informacjami o trudnościach, z jakimi mierzą się osoby ze spektrum. Aby przybliżyć sposób patrzenia na świat i odmienne zachowania osób z autyzmem pani Karolina Bałazy i pani Magdalena Mitelsztet przygotowały zajęcia edukacyjne, podczas których zaprezentowano filmy:  Tacy jak Wy – Autyzm; Świat oczami dzieci z spektrum autyzmu; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – zachowania; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – metro; Autyzm wprowadza zmysły w błąd – zmysły; Zobacz czym jest dla autystyków autyzm; Autyzm. Poznaj, zanim ocenisz. Uczniowie uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Podczas zajęć nie zabrakło również ćwiczeń, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Tego dnia wszyscy, którzy należą do społeczności szkolnej, nosili ubrania w kolorze niebieskim.

          • Radosnych Świąt Wielkanocnych:)

          • Z okazji Świąt Wielkanocnych: miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze. Pracy, która pomaga żyć. Uśmiechów bliskich i nieznajomych, które pozwalają lżej oddychać i szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie.

            życzą

            Dyrektor, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Rutkach

          • Karol Wojtyła – Jan Paweł II

          • Wszystko zaczęło się wiosną 1920 roku. W polskim miasteczku o nazwie Wadowice mieszkali państwo Wojtyłowie. Mieli małe mieszkanie, w którym 18 maja na świat przyszedł chłopiec. Otrzymał on imię Karol. Ten chłopiec to przyszły papież Jan Paweł II.

            27 marca 2024 roku w naszej szkole odbyła się akademia, która przybliżyła nam postać Jana Pawła II. Uczniowie klasy III i IV z zaangażowaniem przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny o naszym rodaku. W ten sposób oddajemy cześć naszemu ukochanemu Ojcu Świętemu. Pragniemy wyrazić podziw i ogromną wdzięczność Papieżowi za Jego pełną miłości posługę Kościołowi i rodzinie ludzkiej. Za to, że niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu, że brał w obronę ubogich, cierpiących, prześladowanych i chorych, że swym przykładem uczył kochać wszystkich, każdego człowieka. Przede wszystkim za to, że tak kochał dzieci i młodzież. Do każdego z nas mówi „Nie lękajcie się”.

            Jan Paweł II ostawił nam ogromne duchowe dziedzictwo: przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz skarb swojego nauczania.

            Ojcze Święty, swoim codziennym życiem i czynami postaramy się udowodnić, że wciąż pamiętamy o Tobie i Twoich naukach.

          • Wycieczka do Kina "Helios" w Łomży

          • Uczniowie naszej szkoły z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wybrali się do Kina "Helios" w Łomży. Klasy 0 - II były na bajce "Wyspa Puffinów", a klasy starsze na filmie "Za duży na bajki 2".

            Celami wycieczki były:

            - integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej,

            - kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,

            - kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz środkach transportu,

            - poznanie miejsc z zakresu kultury w regionie.

            Oba seanse dostarczyły uczniom dużej dawki zabawy i pozytywnych emocji. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.

             

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole

          • W Pierwszy Dzień Wiosny (21 marca) obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomów. Dlatego 21.03 to Dzień Kolorowej Skarpetki, a kolorowym symbolem świadomości problemu jest założenie skarpetek nie do pary. To symbol niedopasowanych chromosonów, symbol niedopasowania społecznego.

            W tym szczególnym dniu uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki z różnych niepasujących par na znak tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Pani Karolina Bałazy i pani Magdalena Mitelsztet przygotowały zajęcia dydaktyczne dla młodszych klas, jak również gazetki tematyczne na korytarzach szkolnych.

            Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć!

          • Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka w Szkole Podstawowej w Rutkach

          • Obchody obu tych uroczystości odbyły się 8 marca 2024 roku.

            Atrakcji było co niemiara! Zarówno dla małych, jak i dużych. Mamy nadzieję, że spełniliśmy oczekiwania naszych uczniów, wychodząc wraz z Samorządem Uczniowskim naprzeciw ich pomysłom na ten dzień.

            A co zaplanowali nasi uczniowie? Konkursy i plebiscyty!

            Uczniowie w tym dniu dzielnie walczyli o laury w następujących kategoriach: SUPERDZIEWCZYNA i SUPERCHŁOPAK, najmodniejsza stylizacja dziewczęca, najmodniejsza stylizacja męska oraz najprzystojniejszy chłopak.

            Atmosferę dodatkowo podkręcił plebiscyt w którym wyłoniliśmy SUPERDZIEWCZYNĘ i SUPERCHŁOPAKA.

            Przez naszych uczniów podrzucony został również pomysł, poparty zresztą przez Samorząd, aby zorganizować w klasach słodkie niespodzianki dla przystojnych kolegów i pięknych koleżanek.

            Dodatkowo uczniowie w sekrecie przed nauczycielami zdecydowali się zorganizować jeszcze jedną konkurencję, która polegała na wyborze Najlepszego Nauczyciela i Najlepszej Nauczycielki. Żałujcie, że nie widzieliście min naszych belfrów, gdy dowiedzieli się o naszym słodkim sekrecie.

            Kto sięgnął po najwyższe miejsca? Oto laureaci:

            • W kategorii SUPERDZIEWCZYNA wygrała Aleksandra Marczak z oddziału przedszkolnego,

            • W kategorii SUPERCHŁOPAK I miejsce zajął Aleksander Borawski również z oddziału przedszkolnego,

            • Dziewczyną w najmodniejszej stylizacji okazała się Wiktoria Wysocka również uczęszczająca do przedszkola,

            • W kategorii na najmodniejszą stylizację męską I miejsce przypadło Kacprowi Dąbkowskiemu z klasy VII,

            • Za najprzystojniejszego chłopaka uznano Kacpra Zawłockiego z klasy V,

            W naszych dodatkowych kategoriach wygrali następujący nauczyciele:

            • W kategorii na Najlepszą Nauczycielkę - pani Karolina Bałazy,

            • W kategorii na Najlepszego Nauczyciela - nasz pan dyrektor Mirosław Wiśniewski,

            • A wyróżnienie dla Najlepszego Nauczyciela zgarnął pan Marek Gawkowski.

            Wszystkim Kobietom i Kobietkom Samorząd Uczniowski życzy pomysłowości, wiary w siebie i nieskończonych pokładów energii. Pamiętajcie, możecie wszystko, czego tylko zapragniecie. Jesteście superbohaterkami! Oczywiście nie zapominamy o panach. Im również życzymy wiary w siebie, chęci do działania oraz spokoju ducha.

          • Pompujemy dla Ksawerego

          • Nasza szkoła została nominowana przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wiźnie do udziału w akcji charytatywnej „Pompujemy dla Ksawerego”. 22 lutego uczniowie naszej szkoły wykonali wskazane w wyzwaniu ćwiczenia, a następnie ruszyła akcja życzliwości dla potrzebującego pomocy kolegi. W dniach 22.02 – 27.02. 2024 r. w szkole odbywały się kiermasze ze słodkościami i przekąskami, z których dochód w całości przekazany zostanie na leczenie chłopca. Udało na się uzbierać kwotę 1880 złotych.

            Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za otwarte serca, które nie są obojętne na los tych, z którymi życie nie obchodzi się łaskawie.

          • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Psie Troski”

          • Z podekscytowaniem i ogromną radością odebraliśmy nagrody, które dla naszej szkoły zdobyła Gabriela Zalewska z klasy III. Nasza uczennica wygrała Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Psie Troski", w którym wzięło udział 20 tysięcy dzieci.

            Gabrysiu! Jeszcze raz gratulujemy!!!

             

          • Walentynki

          • Do tradycji naszej szkoły wszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia WALENTYNEK.  To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. W tym szczególnym dniu warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Oczywiście obowiązywał nas specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym. Także korytarze szkolne udekorowano barwami zarezerwowanymi na dzień zakochanych. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, a listy od tajemniczych wielbicieli zostały dostarczone do adresatów. Listonosz miał naprawdę dużo pracy, bowiem nasi uczniowie wysłali w tym roku sporo serdecznych słów.  Zorganizowano również dyskotekę walentynkową.

            Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

             

             

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 6 lutego 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy razem!”, celem którego było propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą Dnia Bezpiecznego Internetu jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo. W naszej szkole z tej okazji pojawiły się gazetki tematyczne. W ramach akcji uczniowie klas III-VII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat bezpiecznego internetu przygotowanych przez panią Karolinę Bałazy i panią Anitę Siłak-Paszek.

            Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby każdy mógł korzystać z Internetu bez obaw o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

             

          • Dzień Babci i Dziadka

          • 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których wnukowie i wnuczki mogą okazać wdzięczność za miłość i oddanie, płynące do nich przez 365 dni w roku. Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość celebrowana również w Szkole Podstawowej w Rutkach.

            W czwartek 18 stycznia uczniowie klas 0-III zaprosili ukochane babcie i ukochanych dziadków do naszej szkoły, aby uczcić ten wyjątkowy dzień i spędzić go wspólnie. Dzieci przygotowały piękne przedstawienie, recytowały, śpiewały i tańczyły, a wszystko to z okazji ich święta. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za miłość i trud włożony w ich wychowanie. W słowach wierszy i piosenek  zawarli swoją wdzięczność. Śpiewali i mówili o tym, jak ważni są dla nich dziadkowie, że każda babcia i dziadek to skarb, bo zawsze mają czas, umieją pocieszyć, przygotować pyszną szarlotkę, są cierpliwi, zawsze rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają.

            Jak każdego roku, sala była wypełniona po brzegi.  Babcie i dziadkowie  przybyli, aby posłuchać tych jakże miłych słów wypowiadanych pod ich adresem. Radości było wiele, nie tylko za sprawą pięknych występów przygotowanych przez dzieci, ale również dzięki fantastycznej atmosferze tego czwartkowego popołudnia. Dziadkowie podziwiali występy swoich wnucząt, nagradzając je gromkimi brawami, nie kryli przy tym wzruszenia. W niejednym oku zakręciła się łza i serce mocniej zabiło.

            Oprócz programu artystycznego dzieci przygotowały dla babć i dziadków drobne upominki w formie papierowych kalendarzy, które wręczyły składając jeszcze raz życzenia. Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się wzajemnie. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.


             

          • Choinka szkolna

          • Tradycyjnie początek Nowego Roku to czas na bale karnawałowe i zabawy choinkowe, które  są okazją do wyśmienitej, szalonej zabawy oraz spotkania się całej społeczności szkolnej. 

             W czwartek 11 stycznia 2024 r. na pięknie udekorowanej sali odbyła się zabawa choinkowa dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Rutkach. Organizatorami zabawy byli: Dyrektor naszej placówki, Komitet Rodzicielski oraz Samorząd Uczniowski. W przygotowanie choinki włączyli się również nasi rodzice, zapewniając w poszczególnych klasach poczęstunki dla swoich pociech. O oprawę muzyczną zadbał zatrudniony przez Radę Rodziców D.J. Damian. Większość uczestników choinki postarała się o piękne i ciekawe kostiumy i przebrania. Wśród przebierańców dominowały: księżniczki, królowie, biedronki i pszczółki. Wszystkie dzieci wyglądały pięknie i oryginalnie. Najmłodsze dzieci odwiedził również mikołaj z podarunkami.

            Zabawa choinkowa udała się doskonale, a uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń rozeszli się do domów. Kolejna zabawa choinkowa za nami.

          • Sukces naszej uczennicy w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Psie Troski”

          • Uczennice klasy III: Chylińska Maja, Dąbkowska Amelia, Lewandowska Joanna i Zalewska Gabriela pod opieką wychowawczyni, wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Psie Troski” zorganizowanym przez Fundację Serce Świata pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem konkursu była edukacja uczniów na temat odpowiedzialnej opieki nad psami oraz promowanie empatii wobec zwierząt. Uczennice wykonały prace plastyczne, które były związane z dowolnym fragmentem książki „Psie Troski”.

            4 stycznia 2024 r. na stronie fundacji zostały opublikowane wyniki konkursu.

            I miejsce w konkursie zajęła nasza uczennica Zalewska Gabriela.

            Gratulujemy!

            Wszystkie uczennice dostały Certyfikaty Obrońcy Zwierząt.

          • Wesołych Świąt!!!

          •  

            W Wigilię Bożego Narodzenia

            Gwiazda Pokoju niech nam drogę wskaże.

            Zapomnijmy o uprzedzeniach,

            otwórzmy pudła słodkich marzeń.

            Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,

            jak Trzej Królowie z darami swymi,

            staną cicho za Waszym progiem,

            by spełnić to, co dotąd było snami.

            Ciepłem otulmy naszych bliskich

            i uśmiechnijmy się do siebie.

            Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,

            niech w domach będzie Wam jak w niebie.

             

            Życzą

            Uczniowie i Rada Pedagogiczna

            Szkoły Podstawowej w Rutkach

          • Jasełka w naszej szkole

          • Radość z narodzin Jezusa przeżywaliśmy w naszej szkole 22 grudnia bieżącego roku. Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.

            Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. Tegoroczne jasełka zostały przygotowane przez uczniów klas III, IV i V. Pięknie przebrani uczniowie, jak prawdziwi artyści, wcielili się w rolę różnych postaci. Z nutą radości i poczuciem humoru przedstawili historię narodzin Jezusa. Przedstawienie jasełkowe było dla wszystkich lekcją wzajemnej bliskości i miłości. Budziło zadumę i refleksje. Uczniowie dołożyli wszelkich starań, aby tegoroczne jasełka były dla wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Na pewno na długo zapiszą się w pamięci uczniów. Zaangażowanie młodych aktorów i czas poświęcony na próby opłacił się sowicie. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez całą społeczność szkolną. Po przedstawieniu uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście składali sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Wigilia szkolna wprowadziła nas w miły, rodzinny, świąteczny klimat Świat Bożego Narodzenia.

          • Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś

          • Śpiew kolęd i pastorałek stanowi stary piękny zwyczaj w naszej polskiej tradycji. Kolęda jest pieśnią, która tworzy niesamowity, ciepły klimat i przywodzi na myśl piękny grudniowy czas świąt Bożego Narodzenia. Kolęda wraz z innymi symbolami świąt wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój i radość, budzi refleksje. Kolędy opisują narodziny Pana Jezusa. Pastorałka jest z kolei odmianą kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego. To ludowa wesoła pieśń o lekkim charakterze i tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Śpiewanie kolęd jest piękną tradycją naszej szkoły. W ostatnim tygodniu przed tak ważnym wydarzeniem, jakim są narodziny Niebiańskiego Pana, nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania. We wtorek 19 grudnia 2023 r. odbył się w naszej szkole kolejny już Konkurs Kolęd i Pastorałek. Chętni uczniowie zaprezentowali przygotowane utwory i wprowadzili nas w klimat radosnego oczekiwania na narodziny Syna Bożego.

            Oto laureaci Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek:

            Grupa pierwsza:

            I miejsce – Remiszewski Bartosz, klasa I

            II miejsce – Wysocka Wiktoria, oddział przedszkolny

            III miejsce – Dąbrowski Piotr, klasa I

            Wyróżnienie – Borawski Filip, klasa I

            Grupa druga:

            I miejsce – Zalewska Gabriela, klasa III

            II miejsce – Chylińska Maja, klasa III

            III miejsce – Grądzka Beata, klasa II

            Wyróżnienie – Kossakowska Maria, klasa II

            Wyróżnienie - Lewandowska Joanna, klasa III

            Grupa trzecia:

            I miejsce – Zalewska Milena, klasa V

            II miejsce – Zawłocki Kacper, klasa V

            III miejsce – Marczak Amelia, klasa IV

            Wyróżnienie – Boryszewski Jakub, klasa V

            Grupa czwarta:

            I miejsce – Borawska Amelia, klasa VII

            II miejsce – Remiszewska Weronika, klasa VI

            III miejsce – Bzura Amelia, klasa VI

            Wyróżnienie – Słomowska Anna, klasa VII

            Wszystkim zwycięzcom gratulujemy osiągniętego sukcesu.

          • Świąteczny kiermasz słodkości

          • 18 grudnia w naszej szkole czuć było magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy szóstej wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali Świąteczny Kiermasz Słodkości – wydarzenie przepełnione radością, życzliwą atmosferą i pysznościami, przygotowanymi własnoręcznie przez Amelię Bzurę, Krystiana Dołęgę i Weronikę Remiszewską. W tym dniu podczas przerw cała społeczność szkolna skupiała się przy dwóch stoiskach umieszczonych na korytarzach naszej szkoły. Nie zabrakło aromatycznych pierników, czekoladowych babeczek czy nadziewanych kremem ptysiów. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, a bogaty wybór słodkości zachęcał uczniów i pracowników szkoły do zakupu łakoci. Kiermasz był także okazją do zmierzenia się ze słodkim wyzwaniem, bowiem każdy mógł wykazać się kreatywnością i tworzyć własne dekoracje na przeznaczonych do tego pierniczkach. Satysfakcja i radość nie znikała z twarzy naszych dzielnych artystów.

            Dzięki zaangażowaniu uczniów udało nam się zebrać kwotę 456 zł. Na tym jednak nie poprzestaniemy. W przyszłym semestrze będziemy kontynuować kiermasze, w trakcie których zostaną zebrane kolejne pieniądze na cele charytatywne.

             


             

          • Sprawozdanie z realizacji Projektu Edukacyjnego „Od grosika do złotówki”

          • Od grosika do złotówki’ to projekt adresowany do uczniów klas drugich szkół podstawowych, którzy kontynuują go w klasie trzeciej. Realizowany jest od 2007 roku. Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.
            Główne cele programu:

            • nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,

            • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

            Przez 10 miesięcy uczniowie poznawali podstawy edukacji finansowej - rodzaje i wartość pieniędzy, zdobywali umiejętności ułatwiające im podejmowanie samodzielnych decyzji, poznawali, jak racjonalnie gospodarować zasobami. Uczniowie odbywali podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobywali określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów otrzymał karty pracy tzw. „Dzienniki podróży”, w których dokumentował realizację poszczególnych zadań.

            Uczniowie klasy III zakończyli realizację projektu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa oraz edukacji finansowej „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki”, do którego przystąpili w klasie drugiej. Zajęcia zgodnie z założeniami zostały włączone w cykl kształcenia edukacji wczesnoszkolnej. Podczas zajęć uczniowie doskonalili m.in. umiejętności zachowania się w sytuacjach podwyższonego ryzyka i niebezpieczeństw, uczyli się gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu i oszczędzaniu, zdobywali wiedzę o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań. Podejmowane działania były inspiracją dla uczniów do realizowania własnych pomysłów, rozbudzały ciekawość poznawczą u dzieci oraz motywację do dalszej edukacji.

             

            Projekt realizowała: Karolina Bałazy

             

          • "Chemiczna" choinka

          • Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie klasy VII na zajeciach z chemii wykonali "chemiczną" choinkę. Do tego celu wykorzystali sprzęt i szkło laboratoryjne, dodając ozdoby świąteczne.

          • Gminny Konkurs „MOJA HISTORIA BOŻONARODZENIOWA” w Szkole Podstawowej w Rutkach

          • Szkoła Podstawowa w Rutkach była organizatorem Gminnego Konkursu „MOJA HISTORIA BOŻONARODZENIOWA”. Konkurs został skierowany do uczniów klas III – IV szkół podstawowych z gminy Wizna, zadanie których polegało na sporządzeniu książki o treści związanej z tematyką świąt Bożego Narodzenia. Głównym celami konkursu było kształtowanie kultury czytelniczej, pobudzanie wyobraźni dzieci, zachęcanie do podejmowania prób samodzielnej twórczości literackiej, ilustratorskiej i edytorskiej, podtrzymywanie tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz propagowanie kształcenia informatycznego. Każdy uczestnik mógł nadesłać jedną pracę. Termin dostarczania prac upłynął 8 grudnia 2023 r.

            W dniu 15.12.2023 r. komisja w składzie: p. Małgorzata Pawlak, p. Karolina Bałazy, p. Magdalena Mitelsztet,

            p. Anna Mroczkowska oceniła złożone prace. Podczas oceny brane były pod uwagę:

            • zgodność z regulaminem i tematyką konkursu,

            • poprawność językowa,

            • pomysłowość,

            • estetyka pracy,

            • samodzielność.

            Komisja dokonała następujących ustaleń:

            1. Na konkurs wpłynęło 15 prac.

            2. Po dokonaniu przez komisję oceny prac zostali wyłonieni zwycięzcy:

             

            I miejsce zajął Przemysław Zgiet – uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie.

            II miejsce zajęła Gabriela Zalewska – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach.

            III miejsce zajęła Liliana Boguska – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie.

             

            Wyróżnienia otrzymali:

            1. Lena Borawska – uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            2. Maja Chylińska – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            3. Apolonia Grabowicz – uczennica klasy III Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiźnie.

             

            Nagrody pocieszenia za udział w konkursie otrzymali:

            1. Gabriela Galińska - uczennica klasy III Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiźnie,

            2. Wiktoria Rogalska – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie,

            3. Aniela Laskowska - uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie,

            4. Karolina Dołęga – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            5. Joanna Lewandowska - uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            6. Alan Kossakowski – uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            7. Gabriela Marczak - uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            8. Amelia Marczak - uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Rutkach,

            9 Weronika Marczak - uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Rutkach.

            Wszystkim laureatom gratulujemy!!!

            Koordynator konkursu: Karolina Bałazy.